ICOM IC-51E PLUS - jak wam trzyma bateria?
icom ic-51e plus bateria napięcie
    SP3OSP pisze:

    Informację nieco sprzeczne:-) Kolego SQ3EMX ile lat ma twoja bateria oryginalna? Czy wersja ze zwiększoną pojemnością (BP-272 jak sądzę) to oryginał? Pytam, bo w sieci znalazłem BP-272 o pojemności 1880mAh w sklepie, a na allegro niby ten sam symbol ale o pojemności (deklarowanej przez sprzedającego) 2500mAh i cenie o prawie połowę niższej.
    Kolego SP7BIX, dzięki za spostrzeżenia. Sądzę jednak, że akumulator Li-ion nie powinien być głęboko rozładowywany. Ja staram się doładowywać telefon (komórkowy) systematycznie, rzadko poziom naładowania spada poniżej 30%. Akumulatory li-ion nie mają efektu pamięci, więc nie ma takiego wymogu, żeby wykonywane były pełne cykle rozładowania/ładowania.
    Kontynuując jeszcze opis objawów mojego ICOM-a: w niskiej temperaturze ok. 10scC efekt spadku napięcia jest jeszcze bardziej widoczny, ale też powrót do pełnej wartości sprzed nadawania jest szybszy. Z kolei w temperaturze 25stC - 30stC podczas nadawania radio mocno się nagrzewa, i moim subiektywnym zdaniem jest to nagrzewanie pochodzące od strony akumulatora. Zrobię zdjęcia kamerą termowizyjną żeby mieć namacalny dowód ,ale wygląda na to że zwiększona rezystancja wewnętrzna akumulatora * prąd pobierany przez radio podczas nadawania = swiększone wydzielanie się energii cieplnej w akumulatorze.


Oryginalna bateria ma około 5 lat. Razem z radiem kupiona w Difona. Zamiennik kupiłem po roku czasu na Ebay u sprzedawcy King Battery czy coś takiego. Jest to zamiennik.


  PRZEJDŹ NA FORUM