Transformator wyjściowy do wzmacniacza LDMOS z kabla symetrycznego
BLF574 2m PA
[quote=sp8sn]
    SP3LOZ pisze:

      sp8sn pisze:

      Witam kolegów.
      Zaplanowałem na długie zimowe wieczory małe zajęcie.
      Chciałbym złożyć wzmacniacz na pasmo 2m o mocy rzędu 500W. Na aukcjach pojawiły się moduły z demontażu wyposażone w tranzystory BLF574. Elementy te mają dobre opinie od klientów z całego świata więc można przypuszczać, że tranzystory są oryginalne. Na innych aukcjach dostępne są płyty PA dla tych tranzystorów - 600W dla 2m. Ich cena jest wg mnie zawyżona. Postanowiłem złożyć taką końcówkę opartą o BLF574. Niestety problem pojawia się z układem transformatora wyjściowego. Większość projektów dostępnych w sieci np. ten: http://www.w6pql.com/1_kw_2m_ldmos_amplifier.htm przewidzianych jest dla tranzystorów BLF188XR lub odpowiedników. Do budowy transformatora wyjściowego użyty jest kabel TC-12 (trudno go kupić w normalnej cenie), wg mnie to transformator 9:1. Tranzystor BLF574 ma większą impedancję wyjściową więc trzeba zbudować transformator (przypuszczam) 4:1. I tu pojawia się problem. Czytałem sporo opracowań na ten temat, ale jednoznacznie nie mogę dojść jak to zrobić. Z kabla o jakiej impedancji ? Jakie długości ? Jakie pojemności należy dodać (wzorując się na projekcie W6PQL). Czy któryś z kolegów budował coś takiego i mógłby pomóc.
      Pozdrawiam.


    Zerknij może na tę aplikację:
    http://www.polyfet.com/tbplt/tb194.pdf

    Trafo 4:1 jest zrobione z kabla Belden o impedancji 21 Ohm.
    Ciągle nie mogę się zebrać aby dokończyć PA na KF (BLF578). W moim rozwiązaniu zaplanowałem użycie rdzeni ferrytowych oraz kabla koncentrycznego o impedancji 25 Ohm. W tym celu zakupiłem jakiś czas temu kabel RG316-25.

    Pozdrawiam,
    A


Dzięki, ale tu jest inny tranzystor, ciekawe czy jest podobny jeśli chodzi o impedancję?. Wydaje mi się po analizie kart katalogowych, że potrzeby mi jest rzeczywiście 4:1. Także ten byłby ok.
Ja jeden BLF578 spaliłem w czasie testów. Nie pomyślałem w ferworze walki aby kontrolować prąd i przesadziłem z poziomem wejściowym.
Podstawowa sprawa w takich końcówkach to maksymalny poziom zabezpieczeń - ze smutnego i kosztownego doświadczenia HI.
A jaką końcówkę robisz z ferytami, jakie pasmo? [/quote]

Na tej stronie Polyfet znajdziesz dane użytego tranzystora (Products) i całą masę innych ciekawych schematów aplikacyjnych (Application Notes):
http://www.polyfet.com/

Moja końcówka ma być na wszystkie pasma KF plus 6m jak dobrze pójdzie.
Mam na uwadze także kontrolowanie prądu płynącego przez tranzystor.
Na wejściu planuję tłumik i dalej transile jak w wykonaniu chyba rosyjskim.
Zdaje się, że kiedyś wymieniliśmy kilka emaili w temacie filtrów DP na KF do takiego PA (z wycinaniem drugiej harmonicznej).
Ale jestem jeszcze w powijakach.
Pozdrawiam,
A



  PRZEJDŹ NA FORUM