Mostek SWR do 450MHz za około 100zł
Witam wszystkich.
Potrzebowałem urządzenia do pomiaru SWR anten na 2m i 70cm. Przegrzebując Internet nie znalazłem taniego analizatora który działałby w paśmie 70cm a więc zrobiłem swój pseudo analizatorek.
Założenia były następujące:
-Pomiar SWR anteny na pasmo 70cm
-Tani i prosty
-Odczyt zdalny przez Bluetooth za pomocą telefonu komórkowego (przyrząd mocowany na gniazdku anteny, bez dodatkowego koncentryka pomiędzy nim a anteną)
Z powodu, że ma być "Tani i prosty" potrzeba zewnętrznego źródła sygnału w.cz. (nadajnika). Świetnie sprawdzają się do tego celu radia ręczne takie jak Baofeng lub coś innego, co nadaje z mocą 0,5-1,5W.
Powyższe założenia udało się osiągnąć, ale jednak mam wątpliwości co do dokładności pomiaru w paśmie 70cm. Mam kilka sztucznych obciążeń, nie wiem jak one są dokładne, a na nich mój przyrząd pokazywał SWR 1.15 - 1.25. Każde z tych obciążeń na reflektometrze w znikomym stopniu porusza wskazówką odbitej, a jedno nawet wcale nie porusza. Dołożyłem 1pF w pewnym miejscu mostka, (smd pod kątem pomiędzy C7 i R16) i się skompensowało, pokazuje SWR 1.020, natomiast nie podoba mi się to rozwiązanie, bo nie jest dla mnie jasne co się skompensowało.

1. Co zrobiłem źle? Czy to może być wina za długiej ścieżki przez C4 do D2? Czy coś innego?
2. Mostek pomiarowy jest podobny jak w urządzeniu MFJ259, które potrafi mierzyć część rzeczywistą i urojoną impedancji. Jak obliczyć R i X z tych napięć?

VF= połowa napięcia sygnału wejściowego
VR= Napięcie odbite
VZ= Napięcie na antenie.
Moduł impedancji obciążenia: (VZ*50)/(2*VF-VZ)
SWR: (VF+VR)/(VF-VR)
Vcal odłączone, nie używane. W MFJ było jeszcze jedno napięcie VS, którego tutaj nie mam, może to błąd, ale nawet z VS nie wiem jak to obliczyć.
Schemat MFJ http://www.we1u.us/mfj-269/mfj-259b_HF-VHF_Ant_Analyzer_Schematic.gif

Urządzenie wysyła w pętli na UART coś takiego:
" 1.020 50 02353 00024 11.18V"
Co kolejno oznacza: SWR, Impedancja, VF z ADC, VR z ADC Vcc
Moduł Bluetooth to XM15B, łączę się do urządzenia telefonem z Androidem i aplikacją “Serial Bluetooth Terminal 1.18”

Schemat i projekt PCB wykonany jest w darmowym programie Kicad, program napisany jest w Assemblerze na AVR w AVR Studio 4.19 i udostępniam go na GPL 3.0

Analizatorek3-foto.jpg https://www119.zippyshare.com/v/gnSnZW10/file.html
Analizatorek3.pdf https://www119.zippyshare.com/v/PIjv6Azo/file.html

Cały projekt:
Analizatorek3-pub01.zip https://www119.zippyshare.com/v/AhT1tEuz/file.html


  PRZEJDŹ NA FORUM