DMR przestał mi działać na dwóch radiach. Czy jest jakiś problem z przemiennikiem DMR Moszna SR5WB??
SR5WB DM-3870, GD-77 Nie działa DMR
    ebc41 pisze:

      SQ5AGQ pisze:



      A kwestii pytania o przyczyny przełączenia SR5WB do sieci DMR+ odpowiem pytaniem - jaki jest sens utrzymywać dwa przemienniki DMR o dużym zasięgu zlokalizowane stosunkowo blisko siebie, które działają jednej sieci?


    To może ja pozwolę sobie wyrazić opinię. Po to aby zapewnić duży zasięg dla ręczniaków oraz by zachowana była redundancja. Przemienniki amatorskie mają to do siebie, że dzisiaj są a jutro ich może nie być. Zdecydowana większość z nich włącznie z tymi na emitelu działa tam na zasadzie dobrej woli właściciela obiektu, który jest łaskaw nie kasować cen rynkowych. Tak samo jest z kominem EC i z kominem w Mosznej. Dzisiaj urządzenia tam są, jutro ktoś może kazać płacić albo się wynosić. Do tego awarię które mogą wykończyć jeden albo drugi przemiennik. Nie każdy ma czas urwać się w środku dnia i już natychmiast jechać usuwać awarię hamskiego repa.

    Gdyby DMR+ i BM były zlinkowane 1:1 to ok. Jak mam komórkę w plusie to spodziewam się, że dodzwonię się do każdego abonenta oranżady. Niby dwie firmy, które ze sobą rywalizują ale jednak połączenie jest całkowite. A tak to część grup jest zlinkowana a część nie, w tym najważniejsza czyli TG260.

    Można więc założyć, że jadę z BB do Stolycy. Gadam sobie na grupie 26091 (BASR) Wyjechałem z zasięgu przemienników Łódzkich i powoli wjeżdżam w zasięg Moszny no ale jednak połączenia nie uzyskam, bo akurat ta grupa nie jest zlinkowana. Na EC nie wejdę, bo Kawęczyn jest z mojej perspektywy po drugiej stronie miasta i jednak sygnał jest za słaby. Jedno od drugiego to ok 25km + oczywiście centrum miasta zabudowane wieżowcami o wysokości niewiele niższej niż posadowienie anten na kominie EC (opieram się na przemienniki.net)

    Wiecie Panowie, jak siedzicie tylko w Warszawie i macie bazową antenę to może dla Was to bez różnicy ale dla mobili i osób z dalsza jest to jednak dość istotna zmiana. W ogóle cała ta sytuacja jest na swój sposób śmieszna. Te wszystkie podziały na każdym możliwym szczeblu. O ile w przypadku SYF i WiresX mamy do czynienia z ograniczeniami technologicznymi i brakiem dokumentacji od Vertexa do ichniejszego protokołu, to DMR+ i BM to podział chyba wyłącznie z powodu polityki. Do tego oczywiście mnóstwo innych zastrzeżeń zarówno pod adresem BM jak i DMR+.

    Brakuje jeszcze żeby ktoś wpadł na pomysł zrobienia całkiem osobnej sieci APRS. Morał jest za to taki, że nie ma to jak stary dobry FM. To jest standard łączności na UKF od lat i jak widać się sprawdza i ciężko tam politycznie namieszać.


Mateusz,
Redundancję można tworzyć na wiele różnych sposobów i nigdy nie będzie tak że wszyscy będą zadowoleni. Pamiętajmy że przez wiele lat dział w aglomeracji warszawskiej tylko jedne przemiennik DMR i nikt tu na forum nie rozpisywał się że niezbędne jest postawienie drugiego. Uważam, że dostępnym pasmem należy zarządzać racjonalnie (proponuję byś poszukał kanału niekolizyjnego (odstęp minimum 25 kHz) z innymi przemiennikami w pomieniu 200 km od lokalizacji komina w Mosznej - to bardzo kształcąca lekcja która wskazuje na to ile przemienników jest w okolicy). Rozumiem twoje argumenty nie mniej jednak to tylko fragment z całego zakresu funkcjonalnego jaki zapewnia ten przemiennik.


  PRZEJDŹ NA FORUM