Beacon do radioorientacji - pozwolenie wymaganie, czy nie?
beacon 70cm fox hunting radoorientacja
Dzięki za odpowiedzi. O zasadzie przeprowadzania zawodów już się trochę naczytałem/naoglądałem. Mi tu bardziej rozchodzi się o radioorientację w formie zabawywesoły zainspirowały mnie konkretnie filmiki
(tu beacon odgrywa melodię) i


Podsumowując to, co zostało napisane powyżej: w paśmie 70cm mogę używać urządzeń radiowych, jeśli są wymienione w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji i Administracji jako urządzenia nie wymagające pozwolenia radiowego. Ja znalazłem następujące rozporządzenie
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140001843/O/D20141843.pdf
co w ogólności zgadza się z linkami od kolegów SP6AB i SP5KLN. Beacon, który montuję można by podciagnać pod URZĄDZENIA BLISKIEGO ZASIĘGU OGÓLNEGO STOSOWANIA, z tym że powinienem ograniczyć moc z 25mW do 10mW, i zaprzestać nadawania melodii, ponieważ w tym paśmie nie mogę transmitować sygnałów analogowych innych niż głos.

Z kolei jako radioamator z prawem do budowania i używania własnych urządzeń radiowych do 500W chciałbym trochę bardziej poszaleć:-) W związku z tym alternatywą w paśmie 70cm i jedynym wyjściem w paśmie 2m jest uzyskanie pozwolenia radiowego kategorii 5 na używanie stacji amatorskiej bezobsługowej indywidualnej (koszt 82pln na 5 lat).

Nie chciałbym rozwlekać tego posta ponad miarę, ale ciekawi mnie jeszcze, dlaczego w radioorientacji nie używa się pasma 70cm? Czy to ze względu na tłumienie, jakie stanowią przeszkody terenowe dla fal o tej częstotliwości?


  PRZEJDŹ NA FORUM