Budowa skrzynki antenowej
    SP8TBG pisze:

      sp5iou pisze:

      A w ogóle to tylko tranzystorowe 100W najprawdopodobniej.
      Moja skrzyneczka w układzie L, eksploatowana przez młodych z radiem IC735 (100W). Ma tylko kondensator 330pF od strony anteny i ma mniejszy odstęp niż te na zdjęciach i nic nie iskrzy. Tylko że antena to K2GU, czyli dipol. Chodziła przedtem z ant Inv L na kamperze. Przy skrzynce w układzie T, napięcia przy dostrajaniu zwłaszcza mocno niedopasowanej anteny są dużo wyższe.



    Moc 100W, antena delta 42m. Na 7MHZ SWR około 2,5-3 na 14MHz SWR do 1,5 na 3,5MHZ wiadomo poza skale. Chciałbym dociągnąć 40m bo yaesu 857 powyżej SWR 1,5 ogranicza moc o 50%. Jeżeli załatwi mi to skrzynka typu L niema sprawy wesoły, chociaż nie ukrywam, że chciałbym dociągnąć SWR żeby spróbować na tej antenie pasmo 80m a nie wiem czy typ L z tym sobie poradzi.
    W kwestii kondensatora to sekcje mogę połączyć i zwiększyć napięcie kosztem pojemności. Oczywiście odizolowany od masy i gałki.


Przy SWR do 3 skrzyneczka L na sobie spokojnie radę.
Zależy od zakresu zmian cewki i kondensatora, jak wiekszy zakres to i większa możliwość dopasowania.
Skrzynka T daje większe możliwości, ale się ją trudniej i ostrzej stroi, no i te napięcia, odizolowane kondensatory etc.

Ta moja skrzyneczka w układzie L cewka szeregowo a kondensator równolegle do wyjścia na antenę. Kondensator 9 - 208pf variometr 0 - 24.5 uH
Na 160m nie próbowałem, ale od 80m wzwyż wystarcza dla typowych anten, gdzie rezonans jest w paśmie, tylko trzeba dostroić poza rezonansem.
Wariometr z potencjometru drutowego 50W nawinięty drutem DNE 0.8mm, kondensator z Allegro małe odstępy miedzy płytkami.
Nic nie przebija (100W IC-706, IC-735, FT-897), dość łatwo się dostraja. Najperw cewką potem kondensatorem. Czasem potrzeba przełączyć kondensator z wyjścia na wejście, ale to rzadkość.
Anten typu karnisz lub byle co nie stosuję, więc może dlatego taka skrzyneczka wystarcza.


  PRZEJDŹ NA FORUM