Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
    Wojtek1961 pisze:

    sp2xdq !
    ....
    sp9fys !
    Z mojego postu jasno wynika jaka to ma być antena, do czego i na jaką moc do niej doprowadzoną.
    Przeczytaj jeszcze raz, zwróć uwagę na stopkę wesoły
    Ręczny Icom E-90 ma maksymalnie 5 W mocy w. cz. doprowadzonej do anteny,
    na razie nie mam innego trx-a i nie zamierzam budować wzmacniacza w. cz. - patrz stopka wesoły
    Złączki SMA mają dość ograniczoną moc przenoszoną i ograniczone napięcie przebicia izolacji, ze względu choćby na wymiary.
    ...
    Gdy już (jeżeli?!) będę potrzebował przyrządu na większe moce, to wtedy złączki będą w standardzie N (albo
    ....
    Mam ściągnięty z internetu kalkulator anten Yagi na zakresy Megahercowe (jest tego parę w sieci), chciałem policzyć, taką która mi pasuje, ale tam nie jest uwzględniony kształt materiału wibratora - stąd moje pytanie na początku tego wątku.
    ....
    Co do sztywności, to przy tym zakresie częstotliwości wibrator nie jest bardzo długi i wysmukły, nie powinno to być dużą wadą. Wymyśliłem, że będzie mocowany do boomu na elemencie z tworzywa zapewniającym równocześnie izolacje między tymi elementami - również usztywni on wibrator. Zastanawiam się nad możliwością przesuwu tego elementu wraz wibratorem wzdłuż nośnika anteny, w pewnym zakresie przód - tył na czas pomiarów i strojenia na optymalny SWR, umożliwiającą potem zamocowanie na stałe w ustalonym w wyniku pomiarów miejscu (pomiędzy reflektorem, a pierwszym direktorem).
    73! Wojtek


Przeczytałem jeszcze raz cały wątek i nabrałem przekonania, że rzeczywiscie będziesz miał problemy.
Zapomnij o konstrukcji z zastosowaniem płaskownika. Nie oszczędzaj na materiale. Rurka fi6 o długości 4m waży 0,24kg, rurka fi8mm tyle samo (cieńsze ścianki). Koszt w hurtowni - 6zł za odcinek 4m. Nauka jest tania...

Co do samej anteny. Szybko się przekonasz, ze 6el. na 432Mz to niewiele więcej niz koci ogon na ręczniaku i będziesz potrzebował coś zdecydowanie dłuższego.

Warunki wykonawcze:
Narzędzia - suwmiarka do odmierzania elementów i precyzyjna miarka do wyznaczenia pozycji elementów na boomie.
Wymagana dokładność przycięcia elementów lepsza niż +-0,2mm. Pozycjonowanie na boomie +-1mm.
Srednica elementów - dopuszczalna odchyłka 0,2mm. Jezeli jest większa, konieczne będzie przeliczenie długości.
Jezeli nie masz doświadczenia w obróbce metalu, odradzam wyginanie dipola pętlowego, niedokładność w granicach 1mm rozstawu ramion lub jego długości powoduje zwykle niekompensowalną zmianę impedancji anteny w konsekwencji wysoką wartość swr której niczym nie wyrównasz. W tej sytuacji, sensowna jest porada aby zastosować wibrator w postaci dipola prostego.
Nie kombinuj, nie wymyślaj konstrukcji i nie odkrywaj ponownie roweru. 70-tka to wymagające pasmo, chociaż sprzęt tani. Konstrukcje wymagają wysokiej precyzji i nie darują niedokładności. Szybko się zniechęcisz, lepiej skopiowac co ktoś już kiedyś zrobił i pewnie tez nie raz się sparzył...
POlecam uwazne przeczytanie portalu DG7YBN. Nawet jeżeli nie znajdziesz tam poszukiwanego modelu anteny do skopiowania, to jest mnóstwo wiedzy która Ci się przyda. Nawet jeżeli czegoś na początku nie zrozumiesz, nie trać nadziei i nie czytaj po łebkach!
Nie korzystaj z dostępnych kalkulatorów i programów generujących gotowe modele. Zawiedziesz się, gwarantuję.
Jak juz zrobisz antenę wg modelu np dk7zb czy jakąś inną i nie uzyskasz założonych parametrów np. będzie wysoki swr najpierw sprawdź czy wszystko jest zrobione zgodnie z zaleceniami, elementy są odpowiedniej długości i dobrze rozłożone na boomie a dipol prawidłowo zasilany a zaciski kabla krótkie jak tylko to mozliwe. Dobrze zaprojektowanej anteny się nie dostraja zmieniając położenie elementów na boomie bo prawie zawsze powoduje to rozsypanie charakterystyki, tylko kontroluje czy uzyskane parametry są do przyjęcia. Pamiętaj! SWR=1 to święty Graal do którego nie warto dążyć. Nawet jak uzyskasz za pierwszym razem swr=1,5 będzie OK. Długi kabel załatwi resztę.
To wszystko to nie jest li tylko teoria. Mam praktykę. Zrobiłem sporo anten na 2m i 70cm, w tym kilka naprawdę długich 16,19,21,26 elementów w oparciu o gotowe i wlasne projekty.
A ty zrobisz co zechcesz.
---------
Na marginesie: SMA dedykowane jest do 300W do częstotliwości 1GHZ. BNC nie przenoszą takich mocy na tych
częstotliwościach.

Ryszard.



  PRZEJDŹ NA FORUM