Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
1. Materiał nie jest drogi. Za 10 zł będziesz miał na czym eksperymentować, co najmniej przez 3 dni.
2. Bieńskowski w którejś z pozycji (nie wiem czy to nie był kalendarz krótkofalowca) opisał modernizację anteny SP9LB na oporność 50 OHm. Było to drugie położenie wibratora bliższe pierwszemu direktorowi (nawet była druga dziurka.
3. Rok 1970, klub sp6kij. Wyjazd na polny dzień UKF. Antena 9 el yaga wzorowana na sp6lb, wykonana z rurek stalowych karniszowych miedziowanych elektrolitycznie. A teraz najważniejsze. Stanowisko pomiarowe. Yaga podpiętą do nadajnika lisołapa. metr od końca anteny dipol pętlowy z żaróweczką. Całe strojenie polegało na takim kombinowaniu aby żaróweczka świeciła jak najjaśniej. Efekty jak ktoś znajdzie w archiwum biuletyn z tamtych lat to znajdzie.
4. Zobacz też do dk7zb w starszych rozwiązaniach też preferował 50 OHm. Z tym, że są to rozwiązania, które wycofał ze swej strony internetowej.

5. Nie przejmuj się SWR-em długi kabel każdy SWR poprawi. A nawet "fabryczne" anteny mogą robić za tłumik. Mam taką i szukam wroga któremu ją sprezentować - SWR tej anteny 1.0.

6. Zrób sobie prosty dipol otwarty. Patrz dk7zb. Będzie on punktem odniesienia do kolejnych osiągnięć (i porażek).

7. SMA powinny wytrzymać do 100W ale jeszcze taka moc to daleko przed tobą.

8. Ponieważ gram praktyki ważniejszy od tony teorii zamiast roztrząsać kolejną ilość diabłów na łebku od szpilki (nawet z użyciem komputera). Zrób pierwszy model. ( do doświadczeń elementy mozesz mocować do boomu gumkami recepturkami. Po wykonaniu pierwszego modelu dorównasz większości krótkofalowców teoretyków.

9. Po realizacji pkt8 wróć i pochwal się efektami.




  PRZEJDŹ NA FORUM