Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
sp2xdq !
"... konstrukcje kolegi DG7YBN..." - Ale to są inne anteny, a ja pytałem o inne....

sp9fys !
Z mojego postu jasno wynika jaka to ma być antena, do czego i na jaką moc do niej doprowadzoną.
Przeczytaj jeszcze raz, zwróć uwagę na stopkę wesoły
Ręczny Icom E-90 ma maksymalnie 5 W mocy w. cz. doprowadzonej do anteny,
na razie nie mam innego trx-a i nie zamierzam budować wzmacniacza w. cz. - patrz stopka wesoły
Złączki SMA mają dość ograniczoną moc przenoszoną i ograniczone napięcie przebicia izolacji, ze względu choćby na wymiary. Licząc z zapasem na przyszłość - to kilkanaście do kilkudziesięciu watów mocy przenoszonej przez sprzęgacz do anteny, czy wydzielonej na sztucznym obciążeniu, to wszystko co trzeba. Jak kiedyś moja babcia mówiła: "Ho ho, świat i ludzie!....". A rezystory zamykające sprzężoną linię 50 ohm nie muszą być wielkie, tam występują mniejsze napięcia, i mniejsza moc się wydziela - to tylko pomiar, do tego celu nie stosuje się sinych sprzeżeń.
Gdy już (jeżeli?!) będę potrzebował przyrządu na większe moce, to wtedy złączki będą w standardzie N (albo BNC) i będzie to inny sprzęgacz (drugi egzemplarz, przystosowany do większego obciążenia). Układ pomiarowy może być ten sam, z małą modyfikacją o większe zakresy pomiarowe.
Zastosowanie płaskownika ma uprościć prace mechaniczne i zachowanie większej dokładności wykonania, a także pewną oszczędność materiału i kosztów. Musiał bym zmarnować kilka rurek na naukę dokładnego gięcia do żądanego wymiaru... wesoły. Nie sadzę by na butelce (!) to mi dobrze wyszło wesoły poza tym jak dobrać jej średnicę do wyliczonego wymiaru wewnętrznego łuku wibratora??
Wymyśliłem sobie, że zrobię wzornik do gięcia na kawałku deski z przymocowanymi do niej klockami z drewna o wymiarze zewnętrznym takim, jak wyliczony wewnętrzny wymiar wibratora z uwzględnieniem grubości materiału z którego ma być wykonany. O metodzie z wypełnianiem rurki (w moim przypadku piaskiem) aby zapobiec zapadaniu się ścianek rurki do środka czytałem dawno temu. Jest to dodatkowe utrudnienie.
Mam kilka "gotowych" projektów (jak tu radziliście), ale żaden nie odpowiada temu co bym chciał zrobić.
W "Poradniku" SP6LB są tabele z wymiarami (podanymi w części długości fali) do przeliczenia, ale one odnoszą się do impedancji symetrycznego wibratora 300 ohm, u Szóstki projekty - też z innymi niż interesujące mnie impedancje. Znalazłem w jednym z tegorocznych numerów Funk Amateur projekt sześcioelementowej smutny anteny, ale dużo cięższej, bo z rurek fi 10 mm na boomie (fierkantenrohre) 20 x 20 mm - w dodatku z błędami... (w opisie 6 elementów, na rysunku 5 i oczywiście wymiarowane do tych 5 a nie 6 elementów!) smutny(( i nie podali parametrów...
Mam ściągnięty z internetu kalkulator anten Yagi na zakresy Megahercowe (jest tego parę w sieci), chciałem policzyć, taką która mi pasuje, ale tam nie jest uwzględniony kształt materiału wibratora - stąd moje pytanie na początku tego wątku.
Co do sztywności, to przy tym zakresie częstotliwości wibrator nie jest bardzo długi i wysmukły, nie powinno to być dużą wadą. Wymyśliłem, że będzie mocowany do boomu na elemencie z tworzywa zapewniającym równocześnie izolacje między tymi elementami - również usztywni on wibrator. Zastanawiam się nad możliwością przesuwu tego elementu wraz wibratorem wzdłuż nośnika anteny, w pewnym zakresie przód - tył na czas pomiarów i strojenia na optymalny SWR, umożliwiającą potem zamocowanie na stałe w ustalonym w wyniku pomiarów miejscu (pomiędzy reflektorem, a pierwszym direktorem).
73! Wojtek


  PRZEJDŹ NA FORUM