Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
    sp9fys pisze:

      sp9nrb pisze:


      Kolego, ja nie szukam dobrych rad. Ja szukam konkretnej odpowiedzi. A jeszcze oczekuje na rozwiązanie trudniejszy model. Delta która w połowie wisi nad budynkiem a w drugiej połowie nad ziemią. Parametry gruntu podałem zgodnie nomenklaturą normową klasyfikacji gruntów.
      Z takimi specjalistami też pracowałem. Ale jak za dużo gadali, to dostawali ołówek, papier i suwak albo kalkulator oraz polecenie - nie gadaj tylko to oblicz. A wstępne obliczenia pokazywały, że to nie jest kilka procent ale niewielka różnica w wysokości zawieszenia powodowała prawie całkowitą zmianę charakterystyki promieniowania.


    Dostałeś Kolego nie dobrą radę, tylko odpowiedź na postawione pytanie.
    Parametry gruntu podałeś zgodnie nomenklaturą budowlaną która niewiele ma wspólnego z nomenklaturą używaną w technice antenowej.
    Żeby zadać pytanie, trzeba wiedzieć jak je zadać żeby uzyskać odpowiedź. Straszenie ołowkiem i suwakiem nic tu nie da.
    Nie obrażaj się, nikt Ci tu nie chce czynić impertynencji. Jeżeli nie umiesz posługiwać się MMana-Gal czy 4Nec2, po prostu zrób rysunek anteny w miarę szczegółowy. Określ jej geometrię, punkt zasilania, wysokości naroży/końców anteny i częstotliwości jakie są dla Ciebie istotne. Zamodelowanie prawie na pewno będzie mozliwe. Musisz jednak pamietać, że to jedynie model przybliżony który może odzwieciedlać rzeczywistość w krańcowym przypadku zgodnie z zasadą "shit in - shit out".


Kolego metodę elementów składanych poznałem w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku a jeszcze wcześniej na geometria wykreślnej wyćwiczono widzenie przestrzenne i proste rzeczy modeluję z pamięci. Zamiast ględzić i się popisywać odpowiedz na krótkie pytanie. Gdzie można wprowadzić w Mmanie dwa rodzaje gruntu i skok powierzchni gruntu? Piszecie o uśrednieniu jakim geometrycznym, arytmetycznym a może średnia ważona?
Jak wprowadzić antenę podziemną gdzie trzeba wpisać, że antena jest 10cm poniżej powierzchni gruntu - MMAna tego nie przyjmuje a ja taką antenę profesjonalną widziałem. Napisałem rodzaj gruntu i jego wilgotność i już problem bo nie ma ogólnie dostępnych tabel rodzaj gruntu - orientacyjne parametry elektryczne?

A może trzeba napisać prosto MMana jako użytkowy program demonstracyjny ma ograniczone możliwości i pewnego rodzaju obliczeń nie można przeprowadzić.

Jest też inny problem - jak dokładnie modelować antenę, gdy zwykły deszcz po długotrwałej suszy powoduje, ze trzeba antenę na nowo dostrajać bo SWR odjechał.

I na koniec anteny z płaskowników aluminiowych i to jeszcze wycinanych według specjalnego kształtu były "modne" w latach 60-tych szczególnie w pobliżu lotnisk, gdzie złomowano nawet poniemieckie samoloty aluminiowe. I właśnie te szerokie elementy ograniczały wrażliwość anten na warunki miejscowe.


  PRZEJDŹ NA FORUM