Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
    sp9fys pisze:

    Andrzej pokazał prawidłowy sposób podejścia. W tym konkretnym przypadku ze względu na charakter podłoża bezpośrednio pod anteną, będzie ono miało istotny wpływ na jej działanie. Siatkę metalową (pręty) o traktuje się jako jednorodny materiał jeżeli jej oczka mają nie więcej niż ca. 0,01 długości fali.
    To co poza podłożem bezpośrednio pod anteną, możesz sobie podarować. Wpływ na charakterystykę i parametry elektryczne anteny będzie pomijalny i prawdopodobnie w granicach błędu modelowania.
    Jak chcesz mieć dokładniejsze obliczenia uwzględniające wpływ ziemi w strefie bliskiej - zrób je w jakimś programie obsługującym model ziemi Sommerfelda-Nortona (algorytm NEC2). Wymaga to znajomości parametru przewodności właściwej gruntu i przenikalności dielektrycznej.
    Przy okazji przekonasz się, że niezależnie czy będzie to tzn ziemia idealna, czy realna, jej wpływ zaznaczy się jedynie w maksymalnie kilkuprocentowej różnicy sprawności systemu. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika - będą to wartości absolutnie nieistotne.


Kolego, ja nie szukam dobrych rad. Ja szukam konkretnej odpowiedzi. A jeszcze oczekuje na rozwiązanie trudniejszy model. Delta która w połowie wisi nad budynkiem a w drugiej połowie nad ziemią. Parametry gruntu podałem zgodnie nomenklaturą normową klasyfikacji gruntów.
Z takimi specjalistami też pracowałem. Ale jak za dużo gadali, to dostawali ołówek, papier i suwak albo kalkulator oraz polecenie - nie gadaj tylko to oblicz. A wstępne obliczenia pokazywały, że to nie jest kilka procent ale niewielka różnica w wysokości zawieszenia powodowała prawie całkowitą zmianę charakterystyki promieniowania.


  PRZEJDŹ NA FORUM