Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
Korzystałem z płaskowników aluminiowych na 432 MHz (antena składana poprzez obrót elementów). Uwagi praktyczna to Mmana wszystko ok ale potrzeba równoważnego współczynnika skrócenia. Najprościej podstaw zamiast płaskownika rurkę (pręt pełny), której obwód jest równy obwodowi płaskownika. Do wstępnych obliczeń to wystarczy.
I tak cię próby nie miną. Do prób wystarczy jak zmontujesz 4 el YAGE i ją sprawdzisz. Najprościej zrób swr-miarkę taką jak do WiFi. One są na gigaherce a na 70 cm wręcz rewelacja. Dzięki nie blokowanym ryżowcom, masz poszerzony zakres pomiarowy.
Jak masz blisko przemiennik to porównując odczyty na s-metrze będziesz widział co się dzieje - nieraz potrzebne są tłumiki i cierpliwość słuchających na przemienniku.
Proste stanowisko pomiarowe. Statyw badana antena z małym nadajnikiem (n.p. uv3) Drugi statyw z prostym dipolem pętlowym z sondą w.cz. Tak prosta metoda a potrafi mocno zweryfikować różne genialne i mniej genialne pomysły.(sprawdzone osobiście)

Sprawa szyby. Zależy co masz. Są szyby metalizowane i zachowują się one jak kawał blachy. Są też zwykłe niczym nie pokryte i można potraktować je jako powietrze.

Nie przejmuj się purystami. Zapytaj tylko: czy mają, to o czym piszą i czy pożyczą. Bądź przygotowany na różne "ciekawe odpowiedzi" ale może się trafi prawdziwy mentor, który nie tylko pożyczy sprzęt ale i podpowie co robić.
Do spotkania na jakiś zawodach na 70cm.


  PRZEJDŹ NA FORUM