Eksperymentalny wibrator do anteny yagi.
Zamierzam zbudować lekką, przenośną, terenową 6 lub (lepiej) 7 elementową antenę Yagi na pasmo 70 cm. Z tym, że chciałbym do budowy jej elementu aktywnego - wibratora (pętlowego, o Z=200 ohm) użyć dostępnego w marketach budowlanych płaskownika aluminiowego o wymiarach 15 x 2 x 1000 mm - zamiast rurki lub okrągłego pręta. Z kilku względów: łatwiejsza, prostsza obróbka - gięcie, mniejsza masa, posiadam już taki płaskownik, itp.
Jak należało by przeliczyć taki element w stosunku do wykonanego z okrągłego pręta bądź rurki,(dla których istnieje wiele gotowych projektów i programów kalkulacyjnych do anten) ?
Jaki zastosować współczynnik skrócenia k? Czy zmiana kształtu przekroju poprzecznego wibratora wpłynie istotnie na parametry anteny ? Jak bardzo ? I na jakie ? najbardziej się obawiam o wpływ na impedancję anteny
Antena ma mieć wyjście 50 ohm na złączu BNC lub SMA po symetryzatorze wykonanym z kabla koncentrycznego.
Jak taki wibrator współpracował by z direktorami i reflektorem wykonanymi z rurki Al fi 8 mm, przewleczonymi przez aluminiowy nośnik w postaci czworokątnego profilu o boku 15 mm mocowanymi śrubami do niego - z galwanicznym z nim połączeniem? Przy czym wibrator ma nie mieć połączenia galwanicznego z nośnikiem.
Antena ma być używana do odbioru w połączeniu krótkim kablem z ręczniakiem IC_E90. Może w przyszłości też do nadawania z małą mocą (np 5 W), gdy już będę miał znak.
73! Wojtek


  PRZEJDŹ NA FORUM