Jak "zaczernić" antenę mobil UKF.
Znalazłem taki opis na "elektrodzie"
"
Reasumując. Barwienie aluminium w warunkach domowych można wykonać następująco (za książką Galwanotechnika domowa):
Przedmiot z aluminium szlifujemy lub polerujemy. Odtłuszczamy. Następnie zanurzamy na 15 (lub 5) sekund w 20% kwasie azotowym HNO3. Następnie płuczemy zimną wodą Radiator połączony z grubym drutem aluminiowym wkładamy do roztworu 20% kwasu siarkowego H2SO4. Wewnątrz wanienki z kwasem muszą być albo dwa przedmioty aluminiowe, albo jeden z ołowiu Pb a drugi z aluminium. W przypadku układu Pb/Al stosujemy prąd stały, napięcie 16V i gęstość prądu chyba 2A/dm2. Jeśli mamy układ Al/Al prąd zmienny, może być np. 20V i podobna gęstość. Proces alodynowania (wytwarzania warstewki tlenku glinu Al2O3) prowadzimy około 60 - 90 minut. Podczas pracy trzeba chłodzić kwas poniżej temperatury 18°C. W wyższej temperaturze proces nie zachodzi właściwie. Po skończonym alodynowaniu płuczemy przedmiot, a następnie wkładamy do kąpieli barwiącej. Przepisów jest wiele. Najlepsze są kąpiele na bazie siarczków żelaza (czarny nieorganiczny barwnik), gdyż barwa jest najtrwalsza i stosunkowo odporna na temperaturę. Gotujemy w kąpieli (kwaśnej) barwiącej, a potem zamykamy pory w gorącej wodzie (około 40 minut gotowania). No i mamy radiator.
Tak to mniej więcej wygląda. Jeśli nie wyczyścimy przedmiotu przed alodynowaniem, później będą na nim smugi. Brak mieszania podczas barwienia spowoduje nierównomierność barwy. W sumie sporo pracy i składników.
"
Znałem Pana Sękowskiego z "Młodego Technika" i z jego wspaniałych książek. Poznałem go za młodu osobiście - fajny gościu.
Książka gdzie były opisy galwanizacji wszelakiej to "Galwanotechnika domowa". Był tam przepis barwienia aluminium na dowolne kolory. Mam ją na pewno, ale nie mogę znaleźć w szpargałach, ale powyższa recepta, jak pisze forumowicz jest właśnie z tej książki.
Niestety same paskudztwa - kwasy azotowy i siarkowy Bleee!! Żólte paluchy, wyżarte czarne dziury w spodniach.
Opisana metoda to eloksalacja, od elektrolityczna oksydacja aluminium
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anodowanie_aluminium

Tu jest kilka metod np. kąpiel w roztworze sody etc..
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic57520.html



  PRZEJDŹ NA FORUM