Icom 781
opinnie o tym radiu.
Czesc.

Co prawda nie bylem posiadaczem ale uzywalem tego radia dosc czesto w latach 2004-2010. Radio kupione w sklepie
w DL w pierwszej polowie lat 90-tych, a wiec pierwszy wlasciciel.

Swego czasu flagowy model ICOM-a, tak jak dzisiaj ICOM 7800/7851. Co do jego awaryjnosci to sie nie wypowiem bo
poza drobiazgami w postaci wymiany potencjometru regulacji glosnosci i mocy, przerobki wyjscia PTT na "polprzewodnikowe"
nie bylo innych problemow, a samo radio bylo wykorzystywane dosc intensywnie (zawody) Egzemplarze dostepne dzisiaj wymagaja co najmniej solidnego przejrzenia. Na pewno nie mozna nazwac tego konkretnego modelu pazdzierzem, jednak jesli cos sie zepsuje to trzeba naprawde brac pod uwage koniecznosci modyfikacji z uwagi na klopoty
z dostepnoscia czesci zamiennych. CRT jeszcze mozna dostac na Ebay-u, ale popularna i relatywnie prosta jest tez przerobka na LCD bo jest dostepny sygnal composite video.


Pod wzgledem funkcjonalnosci i bajerow to juz troche "traci mycha" ale cala reszta jest bardzo dobrej jakosci i byla to najwyzsza polka w tamtych czasach. Wystarczy ze wspomne np. o panelu czolowym ktory nie jest plastikowy a odlany z aluminium. Galka VFO to prawdziwy fly-wheel. Mozna prawcowac 150W out 100% duty cycle bez obawy o stopienie czy spalenie
czegos. No i wreszcie odbiornik z pelna obsada filtrow w standardzie, twin PBT bazujacy na tychze filtrach poniewaz...w srodku nie ma zadnej obrobki cyfrowej. Doskonaly APF, plynnie regulowane AGC - to tak pokrotce.

Radio bylo reklamowane jako posiadajace dwa odbiorniki, ale nie jest to do konca zgodne z prawda. Jest to cos w rodzaju
DUAL-WATCH (tak jest zreszta nazwane na panelu czolowym) gdzie regulujemy balans pomiedzy VFO-A/B za pomoca odpowiedniego
pokretla. Z jednej strony umozliwia to wykorzystanie wszystkich filtrow p.cz. dla obydwu torow, ale znacznie obniza komfort jaki mamy np. w FT1000MP gdzie co prawda mamy dwa niezalezne odbiorniki i trzeba dokupic filtry, ale za to wiemy
czego sluchamy i z ktorego odbiornika, poniewaz mozna sobie zalaczyc MAIN RX na lewa sluchawke a SUB na prawa.

Jednym slowem wielkie i ciezkie radio z przeznaczeniem tylko i wylacznie jako radio stacjonarne. Pod wzgledem jakosci RX stojace w jednym szeregu z innymi flagowcami tamtych czasow FT1000/D i TS950SD/SDX. Gdybym mial dzisiaj wybierac sposrod tych trzech to na pewno od razu odpada 950SDX ktory jest w porzadku ale obslugowo to jak praca na przerosnietym TS850SAT.
FT1000 z osobnym VFO jest duzo bardziej praktyczne, ale dochodzi kwestia filtrow dla drugiego odbiornika (chyba ze udalo by sie zdobyc 1000D)

Mialem okazje porownywac 781 do kilku innych m.in.

TS850SAT, IC765, IC735, IC746, FT1000MP z i bez ROOFING filtra, FT2000, FT920.

Bardzo ladnie broni sie pomimo uplywu czasu. W zasadzie tylko wypasiony 1000MP z wszelkimi mozliwymi filtrami
dorownuje mu kroku. IC765 jest jego ubozszym krewnym, a cala reszta - bez komentarza. Mowie o czywiscie o pracy
w zawodach z duza moca na duzych antenach na kilku pasmach jednoczesnie.

Jesli gdziesz zlapiesz okazje (w dobrym stanie) ponizej 7-8tys PLN lubisz analogowa klasyke i masz miejsce na "mebel" to kupuj !


p.s. Na moim zdjeciu profilowym w rogu mozesz dojrzec bohatera ninejszego odcinka oczko


  PRZEJD NA FORUM