Dobry przewód koncentryczny 50om
z faktórą
Potwierdzam co pisze SP6DXP. Aluminiowa żyła środkowa (nie oplot) grubo miedziowana ma same zalety. Kabel jest dużo lżejszy, straty są mniejsze ze względu na inną przenikalność elektryczną aluminium implikującą mniejszy efekt naskórkowy, lutowanie jest bezproblemowe chociaż większość dedykowanych złącz do tych kabli lutowania nie wymaga. Kabel sam w sobie jest trochę sztywny i jeżeli tego się nie będzie robiło na siłę nie pozwoli się zgiąć tak by uszkodzić. Kable tego typu to kable tzw. instalacyjne czyli do ułożenia w torach kablowych lub na drabinkach, nie przewidywane do wielokrotnego gięcia ale ich umiarkowana sztywność nie pozwala na uszkodzenie nawet jeżeli są użyte do zasilania anteny drutowej tańczącej na wietrze, bo nie zginają się w jednym miejscu ale dużym łukiem. Kable tego typu nie nadają się do użycia jako luźno rzucone i często potrącane w pomieszczeniach, często przepinane oraz jako pomiarowe.

ps. Powyższe dotyczy np. kabla CNT-400 i odrobinę grubszych. W kablach cieńszych żyły środkowej copper claded alu się nie stosuje. W grubszych z kolei żyła środkowa jest rurą miedzianą.