Retevis RT-9000d vel TYT TH-9000d na 70 MHz
Ponieważ posaidam to radio juz od ponad półtora roku, a brak o nim recenzji na sieci postanowiłem skrobnąć tu kilka zdań.
Urządznie to produkowane jest pod dwoma markami tak jak zaznaczyłem w tytule. Nazwa jednak nic nie zmienia i jest to dokładnie to samo radio, czy to TYT czy też Retevis. Software do programowania jest identyczny i można go wykorzystywać zamiennie. Jest to radio jednopasmowe i produkowane jest w czterech wersjach 66-88 MHz, 137-174 MHz (VHF), 220-260 MHz, oraz 400-470 MHz (UHF). Od strony gałkologii i menu są one identyczne niezaleznie od wersji. Mechaniczne wykonanie bardzo dobre, solidne. Wyświetlacz duży i wyraźny (z wiekiem coraz większą uwagę zaczynam do tego przywiązywać wesoły ) . Menu trochę dziwne, ale idzie się przyzwyczaić. S-meter składa się z 5-ciu belek. Prędkość skanera znośna. Odporność odbiornika na silne sygnały jest dobra w przeciwieństwie do większości chińskich produkcji. Odbiornik się nie zatyka, ładnie odbiera na dużej antenie bazowej nawet słabe sygnały. Posiadam dwie wersje tego wynalazku na pasmo 70 MHz oraz 145 MHz, ale podejrzewam że poniższe moje obserwacje będą dotyczyły również pozostałych wersji. Czułość bardzo dobra i nie zmienia się praktycznie w całym zakresie odbiorczym. Moce wyjściowe deklarowane przez producenta dla obydwu wersji to 60W i faktycznie prawie tyle jest na wersji 70 MHz (58 W na pomiarze), dla 2m to 49W czyli trochę pan chińczyk nakłamał, ale w granicach tolerancji. Korespondenci raporują, że modulacja jest głośna i bardzo wyraźna. Dodatkowym bajerem jest scambler, którego oczywiście nie wolno używać na naszych pasmach.
Z uwagi na egzotykę pasma 4m skupię się bardziej na wersji 70 MHz. Zauważyłem po zakupach na Ali, że ta wersja cieszy się stosunkową popularnością w Polsce. Zakres częstotliwości RX/TX to 66-88 MHz. Nadajnik ma 3 poziomy mocy Hi-58W, Mid-26W, Lo-14W (pomiary). Tak więc z uwagi na ograniczenia mocy wyjściowej do 20W EIRP na tym paśmie powinniśmy używać tylko poziomu Lo. Odbiornik ma możliwość pracy na dwóch zakresach szerokości pasma wide/narrow. Na dipolu pionowym w FM udało mi się zaliczyć na Es w czerwcu 2017 łączność z GM4FVM - ponad 1400 km na 70.260 MHz, ale to oczywiście ewenement , bo oczywiście radio nie jest wyczynowe i do pracy DX na tym paśmie należy mieć TRX z emisją SSB.
Z wad widzę (a raczej słyszę) tylko jedną - pukający squelch przy zamykaniu. O ile na głośniku wewnętrznym to da się jeszcze jakoś znieść, to na zewnętrznym jest to po prostu denerwujące. Każde zamknięcie squelcha to wolniecie młotkiem po uszach. Kiedy podnoszą się warunki propagacyjne na starym paśmie OPIRT, to rosyjskie rozgłośnie radiowe pracujące w szerokim FMie powodują ciągłe krótkie otwarcia blokady squelcha co powoduje ciągłe pukanie - w tej sytuacji można tylko wyłączyc radio, bo pukanie jest strasznie irytujące. Na razie nie znalazłem nigdzie na sieci rozwiązania tego problemu - a wiem , że jest on wspólny dla wszystkich wersji tego radia niezależnie od pasma na jakim ono pracuje. Może komuś udało się rozwiązać ten problem i mógłby sie tym rozwiązaniem tutaj podzielić? TH-9000d to jedno z niewielu chińskich radiotelefonów, do których schemat jest dostępny na sieci.


  PRZEJDŹ NA FORUM