Antena Arrow i statyw
    TYSSON pisze:

    Cześć forumowiczom. Podłaczam się pod temat.Miałem zawieszony typowy dipol na 2 masztach po TV starej daty na dachu bloku 4 piętrowego bloku.Wymiatacze złomu ścieli wszystko do korzeni.Po długiej walcę z administracją dostałem zgodę na powieszenie dipola lub w3dzz.Przy pomiarach na dachu MFJ wyszło kongo. Dach został pokryty papą z folią aluminiową.Fider H1000 sprawdzony orginał. Słynną książkę śp SP6LB ktoś pożyczył i nie oddał.Blok usytowany na lini OW .SWR przy 14.100 pokazuje 8 . PA lampowy jeszcz trochę wyrabia ale nie o to chodzi.Instalacja wykonana prawidłowo prześwietlona.Jakieś porady?


Zabawię się kolegę sq6oub. Weż wczytaj to w mmanę ale wprowadź ziemię bardzo dobrze przewodzącą oraz wysokość 3m, lub rzeczywistą wysokość nad dachem. Wyniki cię zaskoczą Wyjaśnienie dach zachowuje się jak ziemia - zbrojenie, metalizacja papy, powoduje, że do obliczeń trzeba przyjąć "nową" ziemię. Przy niskim zawieszeniu antena zaczyna pracować jak antena szczelinowa - coś na wzór pracy anten w telefonach komórkowych. Dobrze poszukaj w literaturze na necie. Trafiłem tylko na jeden artykuł na ten temat ale jego adres zatraciłem). Słynne książki sp6lb znajdziesz w necie.
I na koniec. Kto powiedział, że ten powieszony drut musi pracować jako dipol. Są jeszcze inne rodzaje pracy jak np. antena Hertza, lub połączone plecami dwa long wire. Ja mam jedynie 2x19.5m powieszony na 5m i pracuję na wszystkich pasmach KF i na 50 MHz. Wyniki w IARU czy sp-pk-ukf.
Tu sentencja Igora SP9GG. Każdy kawałek drutu może pracować jako antena pod warunkiem, że umie się go zestroić


  PRZEJDŹ NA FORUM