Opinie o sprzedawce 148991 z giełdy. Ostrzerzenie!
Odpowiedzialność? nie, nie znam tego.
Hej.

Dla zaspokojenia ciekawości wysłałem zapytanie do federacji konsumentów i tak jak się spodziewałem dostałem konkretne wytłumaczenie.

**********************************************************************
From: Konsumenckie Centrum E-porad [mailto:porady@dlakonsumentow.pl]
Sent: Thursday, August 16, 2018 8:35 PM
To: Marcin
Subject: Re: Czy jeżeli sprzedający na odległość jest osobą fizyczną, to kupującemu przysługują prawa konsumenckie np odstąpienie od zakupu ?

Szanowny Panie,

w związku z zawarciem umowy sprzedaży na odległość (tj. przez Internet) przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w oparciu o treść art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 2017 r., poz. 683 ze zm.), tylko konsumentom.
Przez konsumenta należy rozumieć osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 22[1] kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 380 z późn. zm.)). Dlatego też nie jest możliwe odstąpienie od umowy w terminie 14 dni kiedy sprzedającym nie jest przedsiębiorca.

Odnosząc się do drugiej części Pana zapytania informuję, że wówczas odnajdują przepisy kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi (art. 638 § 1 Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.).W związku z powyższym możliwe jest złożenie do przedsiębiorcy albo do sprzedającego, który nie jest przedsiębiorcą reklamacji towaru z tytułu rękojmi. Poniżej prezentuję uprawnienia jakie Pani przysługują.
Zgodnie z treścią art. 556[1]§1 kodeksu cywilnego wada fizyczna towaru polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
• nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia,
• nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór,
• nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia,
• została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

Powołując się na rękojmię konsument ma możliwość wyboru jednego z czterech alternatywnie przedstawionych uprawnień:
• żądanie usunięcia wady na podstawie art. 561 kodeksu cywilnego,
• żądanie wymiany rzeczy wadliwej na wolną od wad na podstawie art. 561 kodeksu cywilnego ,
• obniżenie ceny na podstawie art. 560 kodeksu cywilnego, przy czym obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady (art. 560§3 kodeksu cywilnego),
• odstąpienia od umowy na podstawie art. 560 kodeksu cywilnego, przy czym zgodnie z przepisem art. 560§4 kodeksu cywilnego kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.



Z poważaniem,
Katarzyna Krzak
Konsumenckie Centrum E-porad

Realizacja zadania publicznego KONSUMENCKIE CENTRUM E-PORAD finansowana jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Od: Marcin <,aimeiz@o2.pl>,
Do: <,porady@dlakonsumentow.pl>,
Wysłano: 2018-08-13 0:02
Temat: Czy jeżeli sprzedający na odległość jest osobą fizyczną, to kupującemu przysługują prawa konsumenckie np odstąpienie od zakupu ?
Dobry wieczór.

Pytanie jak w tytule:
Czy jeżeli sprzedający na odległość jest osobą fizyczną, to kupującemu przysługują prawa konsumenckie np odstąpienie od zakupu ?
Np. zakup poprzez portal Allegro lub inną giełdę internetową przez osobę fizyczną od osoby fizycznej?
Jakie są możliwości odstąpienia od zakupu, w przypadku błędnych, niepełnych informacji na temat przedmiotu tranzakcji, oprócz tego co zapewnia np. Allegro.
Co w przypadkach giełd internetowych, które takich mechanizmów nie mają, np. krótkofalarska giełda http://gielda.qrz.pl/ ?


Pozdrawiam.

***************************************

Tak że kol Marcin dobrze wiedział, ale teraz wiemy z czego to wynika i widać że warto z fundacji korzystać, bo mamy poradę jak odstąpić od tranzakcji z innego paragrafu - rękojmia.
Tak że kol OT masz tu podaną podstawę do zwrotu kabelka i odzyskania funduszy.

" • nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia,"







  PRZEJDŹ NA FORUM