RDA Contest (RDAC) - edycja 2018
W najbliższy weekend, 18 sierpnia, ciąg dalszy sierpniowego maratonu kontestowego – zawody RDA Contest (RDAC). Zawody typu single country, czyli odpowiednik naszego SPDX Contest’u. Przedmiotem jest nawiązywanie qso ze stacjami z Rosji. Można nie lubić naszych wschodnich sąsiadów, ale nie powinno to być przeszkodą do wzięcia udziału na zasadach wzajemności. Tak naprawdę, gdyby nie stacje z Rosji i Ukrainy to nie byłoby z kim „pracować” w SPDX Contest’cie.
Zawody są gratką dla łowców dyplomów, gdyż są mocno związane z programem dyplomowym Russian Districts Award zbliżonym do PGA, polegającym na ”zaliczaniu” district’ów Federacji Rosyjskiej (szczegóły dyplomu na stronie http://rdaward.org/indexeng.htm ). Część stacji pracuje „z terenu” aktywując poszukiwane „obłasti”.
Według mnie bardzo korzystny jest czas trwania zawarty w godzinach 8 UTC w sobotę do 8 UTC w niedzielę. Okres do końca zawodów po nieprzespanej nocy jest bardzo krótki, w przeciwieństwie np. do naszych zawodów, gdzie trzeba jeszcze cały dzień walczyć ze zmęczeniem i marną frekwencją.
Do wyboru jest kilka kategorii uczestnictwa, SSB, CW i MIX, ale tylko na wszystkich pasmach. Nie ma kategorii Single Band, co może być jakąś wskazówką dla organizatorów naszych zawodów. Wymiana grup kontrolnych to tradycyjny nr qso dla stacji zagranicznych i czteroznakowy nr RDA dla stacji rosyjskich. W przeciwieństwie do SPDX C, stacje rosyjskie mogą nawiązywać qso pomiędzy sobą. Jest to nieraz irytujące, gdyż trzeba cierpliwie odczekać w kolejce silnych stacji rosyjskich, z drugiej strony ma sens, gdyż umożliwia „zrobienie” stacjom rosyjskim poszukiwanych „obłasti”, aktywowanych w zawodach. Mnożnikiem są „obłasti” liczone jeden raz bez względu na pasmo. Skutkuje to możliwością uzyskania dobrego wyniku przy słabszych lub nawet całkowitym braku anten na któreś z pasm, np. 160m.
Frekwencja w zawodach jest przyzwoita, aczkolwiek nie rewelacyjna. Stacje w mix-ie przekraczają tysiąc qso, również na cw udaje się przełamać tą liczbę, czasami nawet w kategorii Low Power. Nieco gorzej jest na SSB, gdzie wyniki raczej nie zbliżają się do tysiąca. W zasadzie są to liczby zbliżone do uzyskiwanych przez stacje zagraniczne w SPDX Contest’cie, tak więc można ostrożnie postawić tezę o zbliżonej liczbie uczestników z krajów organizatora. Gdyby tak jeszcze w SPDX C „zmusić” jednopasmowców do pracy all band ...
W zawodach stosunkowo łatwo jest uzyskać dobry wynik nawet ze słabiej wyposażonej stacji. Wprawdzie są to zawody niszowe i rezultat nie ma wartości tego z np. wwdxc, ale zawsze jest przyjemne zobaczyć swój znak w górnej części tabelki. W kilku ostatnich startach udawało mi się za każdym razem zameldować na podium w kategorii CW LP w WORLD. W poprzedniej edycji Krzysiu sp7giq dał się namówić na udział, co dało mu wygraną w kategorii CW HP w świecie. Może w tym roku również usłyszymy go w zawodach? Z kronikarskiego obowiązku należy jeszcze wspomnieć o dobrym, 5-tyn miejscu Marka sp8bvn (sn8t) w CW LP.
Regulamin i więcej informacji znajduje się na stronie http://rdaward.org/indexeng.htm.
Powodzenia i do usłyszenia w zawodach.
Bogusław sp7ivo



  PRZEJDŹ NA FORUM