EU HF Championship - edycja 2018
Nie stosuje żadnych dekoderów, również lokalnych skimmerów. Nie mam nawet takiej technicznej możliwości. Korzystam z reversebeacona. Na obu komputerach zainstalowane jest oprogramowanie logujące n1mm, podłączone do RBN-a. Na bandmapach wyświetlają się znaki, które są wybierane myszką, albo kombinacją klawisz (np. ctrl + strzałka). Naciśnięcie Enter'a powoduje przeniesienie znaku do pola logowania. Przy włączonej funkcji ESM (Enter Send Message) w programie, praktycznie wszystko obsługuje się klawiszami Enter i Spacja. W zawodach ze stałą grupa kontrolną, program ją podpowiada i po weryfikacji wystarczy zatwierdzić. Gorzej jest gdy podaje się np. nr. qso, niestety wtedy należy go wpisać z klawiatury. Na filmie wygląda to, jak określiłeś, łatwo i przyjemnie, ale należy pamiętać, że w każdej ze słuchawek słychać sygnał z innego trx-a. Trzeba wiedzieć kiedy zawołać i co i do kogo nadać i w którym radiu, hi. Bez znajomości telegrafii na przyzwoitym poziomie nie da się efektywnie pracować, choć przyznaję, że ten sposób jest bardzo dużym ułatwieniem. Praktycznie, jeżeli ktoś choć trochę posiadł umiejętność posługiwania się telegrafią, może wziąć udział w zawodach, korzystając z RBN-a, oczywiście na jednym radiu. W przypadku techniki CQ + dorabianie lub Dual CQ znaki trzeba wpisywać z klawiatury lub używać jakiegoś dekodera, choć nie słyszałem, aby ktoś to robił.

    Ares pisze:

    (...)ciekawi mnie to jak to zrobiłeś z Kenwoodami TS-850 i 590 że z automatu wszystko ci wpisuje samo w log zapewne automatycznie dekodując.


Zastosowane trx-y nie mają znaczenia, muszą tylko mieć CAT'a. Całość odbywa się na poziomie komputera i oprogramowania. Radia są tylko elementem wykonawczym. Natomiast cała stacja jest w pełni zautomatyzowana i w miarę możliwości odporna na błędy. Zmiana pasma powoduje automatyczne ustawienie filtrów nadawczych i odbiorczych, przełączników, anten, bez udziału operatora. Automatyka czuwa, aby nie wybrać tego samego pasma w obu trx-ach, załączyć jednoczesnego nadawania lub nadawania bez anteny, itp.
Bogusław sp7ivo
P.S. Nie mam filmu, ale możesz posłuchać nagrania z tegorocznego spdxc z techniką Dual CQ (koniecznie w stereo). W tym przypadku niestety nie było tak łatwo, wszystkie znaki trzeba było wpisywać z klawiatur, hi.
http://bselektronik.pl/pub/spdxc_2018/test_2_10.mp3


  PRZEJDŹ NA FORUM