Zakłócenia w paśmie KF.
Proponuję nagrać jeszcze raz ten filmik, ale przed nagraniem ustaw emisję SSB w każdym paśmie. Wtedy będzie można porównać na ucho poziom zakłóceń pomiędzy pasmami.

Nie odpowiem na pytanie "z marszu", ale proponuję następujące działania (kolejność dowolna, możesz niektóre lub wszystkie w zależności, jak masz chęć, możliwość i czas) i sprawdzić, czy jest różnica:
1. Zasil TRX z baterii lub akumulatora (możesz wziąć akumulator 12V z samochodu), różnica może być słyszalna szczególnie w pasmie 80m i w dół. Piszę to z autopsji, ponieważ długo szukałem, dlaczego Degen 1103 odbiera radiodyfuzje na falach średnich o wiele lepiej niż Yaesu FT-991 i doszukałem się, że problem leży w zasilaniu, po podłączeniu akumulatora, na obu odbiornikach było tak samo dobrze. U mnie, na wszystkich używanych antenach było tak samo.
2. Jeżeli używasz skrzynki antenowej, to podłącz ją przy samej antenie (tam, gdzie kończy się koncentryk i rozpoczyna się drut, nieważne, czy ręczna, czy automatyczna), ewentualny unun wyrzuć, nie używaj skrzynki wbudowanej w TRX.
3. Przy antenie zastosuj dławik w celu stłumienia CMC.

Wielokrotnie można przeczytać, że anteny LW są podatne na zakłócenia i przy nadawaniu mogą być problemy z zakłóceniami u sąsiadów. Nie mówię o Twojej instalacji, ale bardzo częstą przyczyną tego stanu rzeczy jest zaniedbanie uziemienia bądź przeciwwagi i wtedy energia w.cz. wymyka się spod kontroli i może się zdarzyć, że przy nadawaniu promieniują kable, które stają się częścią anteny w sposób niechciany i niekontrolowany (jest to objaw występowania CMC). W takiej sytuacji, te same kable przy odbiorze wchłaniają fale, które mogą być wyemitowane przez różne urządzenia elektroniczne będące w budynku (każda antena jest symetryczna, czyli charakterystyka nadawania jest równa charakterystyce odbierania).


  PRZEJDŹ NA FORUM