EU HF Championship - edycja 2018
W najbliższą sobotę, 4 sierpnia 2018 r. odbędą tradycyjnie zawody EU HF Championship organizowane przez Slovenia Contest Club w randze mistrzostw Europy. Zawody bardzo przyjemne i godne polecenia z powodu ... dwunastogodzinnego okresu trwania i dobrej frekwencji. Można wziąć udział i nie zarwać nocy, hi. Zaczynają się o 12UTC w sobotę i kończą o północy UTC. Przedmiotem są qso pomiędzy stacjami europejskimi. Wymieniane grupy kontrolne to dwucyfrowe liczby będące końcówką roku uzyskania pierwszego pozwolenia radiowego - licencji. Te same liczby w grupach kontrolnych stanowią mnożnik, liczony na każdym paśmie oddzielnie. Kategorie uczestnictwa to tylko Single Operator All Band z podziałem na emisje, CW/SSB/MIXED i moce LOW i HIGH Power, bez kategorii jednopasmowych i QRP. Dozwolone jest używanie klastrów i skimmerów w każdej postaci bez podziału na assited i noassisted. Niestety, dużym ograniczeniem, szczególnie w wykorzystaniu techniki so2r jest limit zmian pasm i emisji. W ciągu godziny zegarowej można zmienić tylko 10 razy pasmo lub 5 razy pasmo i 5 razy emisją w Mixed. Wyklucza to praktycznie zastosowanie techniki Dual CQ i bardzo utrudnia i ogranicza dorabianie mnożników na drugim trx-ie, praktycznie średnio co 12 minut. Niewiele zawodów posiada jeszcze takie ograniczenia. Termin nadsyłania logów wynosi tylko 48 godzin, warto o tym pamiętać.
Pomimo, że nawiązuje się qso tylko z EU, zawody są dla nas dość trudne. Nasze położenie w centrum Europy nie predysponuje nas do uzyskiwania czołowych wyników, ze względu na problemy z bliskimi qso na wyższych pasmach. Nie oznacza to, że nie wygrywają stacje z naszego rejonu, jednak próżno szukać polskich stacji na szczytach tabelek. Niemniej czasami zdarzają się miejsca w pierwszej dziesiątce, a nawet w trójce. Wyniki z ostatnich, ponad dwudziestu lat można znaleźć na stronie: http://lea.hamradio.si/scc/euhf/euhfc.htm, a rekordy stacji polskich: http://sp3key.com/wyniki/eu_hf_x.php.
W ramach rozliczenia zawodów prowadzona jest również klasyfikacja "narodowa" - "National Competition". Z SP corocznie wpływa od 30 do 50 logów, co plasuje nas pod tym względem dość wysoko. Niestety, nie ma to przełożenia na pozycję Polski w klasyfikacji ogólnej - punktowej. Rzadko plasujemy się w pierwszej dziesiątce. Wyniki tego współzawodnictwa dostępne są również na podanej wyżej stronie.
Trudno podpowiedzieć jakąś sensowną taktykę. Wydaje się, że przez pierwszą połowę podstawowymi pasmami będą na zmianę 20m i 40m z ewentualnym kontrolowaniem 15-tki i 10-tki na okoliczność jakiś short skipowych otwarć. Należy pamiętać o limicie zmian. Druga połowa, szczególnie po zmierzchu, to oczywiście niskie pasma, o wiele dla nas łatwiejsze. Im niższe pasmo tym później. W Low Power na CW daje się przekroczyć liczbę tysiąca qso, w High Power nawet o czterysta więcej. Jest więc co robić.
Ponieważ grupa kontrolna jest nietypowa, warto przygotować sobie z poprzednich zawodów plik podpowiedzi Call History. Jest to ważne również ze względu na wyświetlane na bandmapie dostępnych mnożników. Nie szukałem, ale być może gdzieś ktoś umieścił jakiś w internecie.

Pełny regulamin i wszystkie informacje dostępne są na stronie: http://lea.hamradio.si/scc/euhf/euhfc.htm

Zachęcam do udziału. Pozdrawiam i do usłyszenia w zawodach.
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM