wykaz osób zarejestrowanych w zapisach ewidencyjnych SB i innych służb....
update 5-06-2018
[quote=EI2KK][quote=PY5ZHP]
    VSS pisze:

      PY5ZHP pisze:

      Witam. Pozwole sobie ponownie dorzucić kilka słów do tego tematu. Tym razem kieruje prośbe do autora tego tematu na PKI o zmiane tytułu.


    Tytuł może zmienić tylko admin.


Wiec prosze bys wystapil do administratora o taka zmiane.[/quote]

A czemu?

Skoro lista zawiera osoby kóre mają akta w IPN, a nie zawiera osób ktore były ofiarami SB/UB, to jaki jeszcze zbiór osób zostaje poza tymi co współpracowali?

W tym przypadku 'wszyscy minus ofiary równa sie współpracownicy lub pracownicy etatowi' - widzisz inną opcję?[/quote]

Wyjaśniałęm to już poprzednio. Niemniej aby ułatwic szukanie pozwole sobie zacytowac tekst ze strony IPN. https://inwentarz.ipn.gov.pl/slownik?znak=K gdzie jest jasno określona definicja tzw. kandydata na TW. Czytamy tam:
osoba wytypowana przez SB do werbunku na tajnego współpracownika. KTW podlegał tzw. „opracowaniu”, tj. procedurze zbierania danych go dotyczących, na drodze niejawnej kwerendy w aktach pracowniczych, studenckich, tyczących się wydania dowodu tożsamości, aktach paszportowych, oraz zgromadzenia materiałów o charakterze operacyjnym, tj. wyciągów z zapisów ewidencji operacyjnej SB, doniesień współpracowników SB, wyciągów ze spraw operacyjnych. KTW zakładano również podsłuch telefoniczny (PT), ich korespondencję potajemnie przeglądano („W”, praca). „Opracowanie” KTW, w zasadzie co do czynności nie różniące się od inwigilacji, podejmowano w celu ustalenia „przydatności do zadań dla niego przewidzianych i […] podstaw pozyskania go do współpracy” oraz rozpoznania jego cech osobistych, zwłaszcza tych, które ważne były dla podjęcia współpracy z SB („[…] poziom intelektualny, zainteresowania, upodobania, […] predyspozycje psychiczne, a w szczególności łatwość nawiązywania kontaktów, umiejętność zachowania się w sytuacjach trudnych, zdolność szybkiego podejmowania decyzji”). Istotnym celem „opracowania” KTW było ustalenie jego stosunku do SB, charakteru i obszaru jego kontaktów oraz motywacji, jakie mogłyby kierować nim we współpracy. „Opracowanie” KTW mogło również prowadzić do ustalenia podstaw werbunku – tj. do uzyskania „materiałów kompromitujących” (dokumentów bądź informacji, których wyjawienie mogłoby skompromitować KTW, a zapowiedzią ich wykorzystania możnaby go nakłonić do współpracy), „materiałów obciążających” (dokumentów lub informacji narażających KTW na poniesienie odpowiedzialności karnej), względnie stwierdzenie intencji KTW co do ewentualnej współpracy – m.in. motywacji materialnej lub „poczucia obywatelskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo i porządek publiczny”. Instrukcja 1970a, §11, 10.

Jak widać definicja jest jasna i raz jeszcze proszę aby użyto adekwatnego tytułu do tego wątku.


  PRZEJDŹ NA FORUM