Brakuje radiostacji wakacyjnych z obozów, kolonii ...
    SQ5KLN pisze:

      sq5glu pisze:


      Dowołanie się do najbliższego wózu strażackiego? Przecież one nie są rozstawione w terenie ani nie krążą jak taksówka.


    W moich stronach gdy mocniej powieje albo mocniej popada, to na nogi stawiane są OSP a jest ich stosunkowo dużo (każda co większa wioska ma swoje OSP, w promieniu 6-7km jest 7 jednostek OSP z których w takich sytuacjach rusza w teren kilkanaście pojazdów - wszystkie mają na nasłuchu częstotliwość dyspozytora powiatowego). Problem z dowołaniem się do dyspozytora w takich sytuacjach (ulewy/wichury na większym obszarze) polega czasem na tym, że kilka wozów z różnych części powiatu woła go jednocześnie (wzajemnie się nie słysząc a przez to wzajemnie się zakłócając) ale generalnie w moich stronach nie ma z tym większych problemów.


Wracając do przykładowego Suszka - najbliższe OSP to też 12km - mieści się obok PSP. Następna placówka to 15-17km odległości.
Problemem raczej byłoby to, że nikt w wozie bojowym za bardzo nie będzie miał czasu/możliwości na nasłuch dodatkowego kanału, który został zadedykowany dla łączności z harcerzami.

Natomiast moim zdaniem, cała sytuacja raczej pokazuje że na takie sytuacje bardziej przydatnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie CB i reaktywacja kanału 9, włącznie z wyposażeniem i nasłuchem w komendach PSP albo policji, szczególnie w rejonach gęsto zalesionych i trudno dostępnych, gdzie często biwakuje się, rozbija obozy oraz występują problemy z łącznością GSM. Tym bardziej zważywszy na popularność w samochodach - wówczas pozwala to na utworzenie mostu radiowego - wywołanie o pomoc czy to na kanale 9 czy 19 ma szanse na przekazanie jej dalej. Może się to przydać przez cały rok i w różnych okolicznościach. Obozy natomiast wyposażyć choćby w ręczne CB z teleskopową anteną, sprzęt prosty w obsłudze i dość skuteczny w warunkach leśnych. I rozpropagować wiedzę nt. tego że CB może pomóc nieść ratunek i jak najlepiej je do tego wykorzystać. CB ze względu na popularność w naszym kraju ma po prostu szansę zostać dobrze wykorzystane jako element systemu "obrony cywilnej".


  PRZEJDŹ NA FORUM