Korekta efektu Dopplera
    SQ5KLN pisze:

      OT pisze:

      dziwne, na paśmie 70 cm efekt Doplera zmniesza częstotliwość, a na 2 metrzach - zwiększa wesoły


    Pomyśl! Jeśli przemiennik na satelicie słucha na częstotliwości X a efekt Dopplera zwiększa częstotliwość o 10kHz, to musisz nadawać na częstotliwości X-10kHz (aby po "nałożeniu" efektu Dopplera Twój sygnał dotarł do satelity jako częstotliwość X). Satelita nadaje na częstotliwości Y, nakłada się na to efekt Dopplera (załóżmy że z tego samego pasma, czyli w przybliżeniu taki sam, +10kHz) więc do Ciebie sygnał z satelity dociera na częstotliwości Y+10kHz. Czyli nadajesz X-10kHz a odbierasz na Y+10kHz - wszystko się zgadza, właśnie dlatego, że efekt Dopplera przesuwa częstotliwość w tę samą stronę a ponieważ przemiennik na satelicie pracuje na stałych częstotliwościach, to Ty w swoim radiu musisz brać poprawki zarówno przy nadawaniu jak i przy odbiorze.


Piotrze to co napisałeś wcześniej dotyczy uplinku i downlinku dla tego samego pasma i jest to niezwykle rzadkie (chyba tylko ISS).

Często masz uplink i downlink na dwóch różnych pasmach. Np. kombinacja 2m i 70cm to dwa różne tryby (mode) B i J (w zależności na którym paśmie masz uplink, a na którym downlink).

Dla tej samej pozycji satelity w AOS (lub LOS) w paśmach 4,6m możesz mieć maksymalną poprawkę 1kHz, na 2m to ok. 3kHz, 70cm to około 10kHz, 23cm ok. 28kHz, a dla 13cm o ile dobrze pamiętam 55kHz.

Tak więc raz to fakt że idziesz, w przeciwne strony (co wytłumaczyłeś), a dwa to musisz mieć różny krok (co zaproponował sq9jye), o 1Hz dla 2m i około 3Hz dla 70cm. Wówczas to zadziała.


  PRZEJDŹ NA FORUM