wykaz osób zarejestrowanych w zapisach ewidencyjnych SB i innych służb....
update 5-06-2018
    EI2KK pisze:

      Nutcracker pisze:


      Do teczki, jako osoba nie mająca interesu prawnego nie dotrzesz.
      Dziennikarz, historyk czy inna osoba prowadząca badanie może uzyskać dostęp jako "badacz" po złożeniu odpowiedniego wniosku do IPN. Może uzyskać dostęp także osoba, która podejrzewa, że mogła być poszkodowana przez danego TW, ale wtedy występuje o udostępnienie swoich dokumentów. Jeśli takowe istnieją i są donosy (nazwiska są zamazane), można wystąpić z wnioskiem o ujawnienie nazwisk TWulców.
      Na stronie inwentarzowej IPN podane są tylko spisy zbioru zachowanych dokumentów. Pod daną sygnaturą leżą wszystkie zachowane "papiery".Adres zamieszkania, zakład pracy,plan rozpracowania na TW, portret psychologiczny, plan pracy z TW itp. Tak że po przeczytaniu zbioru akt na daną osobę jest pewność, że to ten a nie inna osoba.
      Z tego co czytałem, to kolega z Poznania ma dostęp do archiwów IPN i czyta akta do jakiejś pracy badawczej, więc zakładam, że te dane są wiarygodne.



    Z tego co piszesz, sama informacja że istnieje 'teczka TW pseudonim dot. 'Nazwisko Imie' nie jest jednoznaczna ze 'Nazwisko Imię' podpisał zgodę i był TW. Opierasz to na założeniu, że 'kol z Poznania ma dostęp do archiwów IPN i czyta akta do jakiejś pracy badawczej'. Troche dziwne jest w takim razie to szczątkowe publikowanie przez niego danych - osoba która pisze jakąś pracę, zwykle nie publikuje takiego rodzaju danych przed opublikowaniem pracy. Chyba ze w tej pracy nic nie ma, a chce zrobić sobie reklame żeby sie publikacja lepiej sprzedawała.
    Oczywiście to ostatnie to też tylko luźna dywagacja...

    Moje wątpliwości budzi sama forma publikowanych danych, czy raczej ich interpretacja - jeśli są teczki TW Pechowiec dot. Z.Ł i Cz.P. w ramach tej samej jednostki organizacyjnej, to dość ciężko dojść mi do wniosku ze Z.Ł. to TW Pechowiec - czemu Pechowcem nie uznamy Cz.P.? A takie wnioski 'kolega z Poznania' wyciąga.

    Jak masz trochę czasu, to popatrz na wyniki wyszukiwania w/g pseudonimów - zobaczysz że w ramach tej samej jednostki terenowej ten sam pseudonim wystepuje często przy wiecej niż jednym 'dot. Nazwisko Imię' - jak to wytłumaczyć? Zbyt małą pulą dostępnych pseudonimów?
    Jak te pseudonimy nadawno? Wybierał go sobie sam TW? Nadawał mu oficer prowadzący?

    Zobacz dla przykładu jaką formę/strukturę maja dane dotyczące TW (dane przypadkowe)

    Jeśli porównać to z danymi Pechowca, to widać pewną różnicę.

    https://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=200910583&q=rysiek&page=1

    Zwróć uwagę na część 'Opis zawartości - Tytuł' i porównaj to z

    https://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=227644&q=łuczak%20zbigniew&page=2



Bo to są dwa różnego rodzaju dokumenty,
Pierwszy, z miejsca zwerbowania TW Rysiek(WUSW Opole)odesłano dokument rejestracyjny do biura "C" MSW w Warszawie i do momentu przekazania dokumentów do IPN nie został zniszczony.(taka była procedura każdego zwerbowanego rejestrowano w "C")
Drugi,z miejsca zwerbowania TW Pechowiec(WUSW Opole)są to materiały operacyjne tego TW i w takiej postaci trafiły do IPN.
Czasami zdarza się, że dokumenty na daną osobę można odnaleźć poza miejscem jego zamieszkania-wynikało to z kontaktów tej osoby lub rozpracowania jej


  PRZEJDŹ NA FORUM