Delta pozioma na pasmo 80m po raz kolejny
    sq9kdt pisze:

    Witam, przymierzam się do eksperymentu polegającym na porównaniu anteny delta z dipolem . Dipol już wisi i teraz czas na delte. Mam linkę do instalacji elektrycznych 1.5mm2 , teraz czy ktoś ma informacje jaki współczynnik skrócenia może mieć taki przewód? Antenę jaką chcę zrobić to trójkąt równoramienny. Na chwilę obecną znalazłem opis z linki 3mm2 i boki anteny wychodzą 3x 27.5m, ale nie mam pojęcia jaki by był obwód przy zastosowaniu linki w izolacji 1.5mm.
    ........
    ........
    Kolego, z antenami nie jestem taki zielony bo już zbudowałem ich całą masę. Znam zależność wysokości zawieszenia a pożądany kąt promieniowania. Tak jak napisałem wysokość będzie do 13m. I będę nią manewrował. Ja nie pytam o jakieś specjalne rzeczy odnośnie anteny, zapytałem tylko o współczynnik skrócenia przewodu jaki chcę zastosować. Co do dipola to nie jest z nim tak jak mówisz. Nisko wiszący jest anteną do okulną ale jeżeli mamy taki dipol na wysokości 1/2 to ta dookulność nie jest już taka oczywista. Jak dla mnie kolega nie napisał nic wnoszącego do tematu , a odsyłanie do internetu hehe, opracowania anten już czytałem. Ale nigdzie nie znalazłem współczynnika skrócenia dla przewodu 1.5mm2

    Pozdrawiam


Czytając twoje pierwsze wpisy zastanawiam się o co chodzi?
Masz doświadczenie.
Masz wiedzę.
To po co takie pytania na forum?

Jest taki temat "Komputerowe modelowanie anten", w zestaw którego wchodzi między innymi program MMANA-GAL.
... ale to zapewne czytałeś w innych tematach tego forum.
Napisz do mnie podeślę polską wersję i pomoc przy pracy z programem.
MMANA ma wsparcie w innym programie wnoszącym poprawki do modelu anteny zawieszonej nisko nad ziemią i zbudowanej z przewodu w izolacji.

Programy są przystępne i z wymaganą dokładnością zaprezentują ci wyniki jak i możliwości głębszej analizy zachowania się anteny przed i po zmianach, odpowiadając na nurtujące pytania.
Praca z modelem anteny pozwoli ci ograniczyć wydatki poniesione podczas wielu koniecznych prób (niekoniecznie efektywnych prób)
Tak więc symulacja komputerowa ma przyszłość. oczko

Powodzenia.
Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM