IARU HF Championship - edycja 2018, Olimpiada WRTC, udział SN0HQ
Wprawdzie do lipcowych zawodów pozostało jeszcze trochę czasu, ale może to dobry moment na przypomnienie, omówienie i zachęcenie do udziału jak również wymiany doświadczeń. Zawody mają rangę Mistrzostw Świata. Czy prestiżem przewyższają CQWW? Można dyskutować, na pewno są łatwiejsze ze względu na krótszy, 24-ro godzinny czas trwania, który można „przesiedzieć” bez przerwy. Odpada więc kwestia planowania czasu pracy. W tym roku dodatkowo w ramach zawodów odbędzie się w Niemczech „Olimpiada WRTC”, http://www.wrtc2018.de/en/ czyli współzawodnictwo dwuosobowych zespołów, wyłonionych w dwuletnich kwalifikacjach na przestrzeni lat 2015/2016. Niestety, nie będzie przedstawicieli naszego kraju, nie udało się zakwalifikować nikomu, chociaż niewiele brakowało, aby dokonał tego Krzysiu sp7giq http://www.wrtc2018.de/index.php/en/competition/standings-2?task=area&value=EU%20x3.
Co to oznacza z punktu widzenia atrakcyjności zawodów? Udział ponad 60 stacji, doskonałych operatorów, nastawionych na wynik i to tuż za polską granicą, a więc stosunkowo łatwych do „zrobienia” na niższych pasmach. Za odpowiednią ilość qso ze stacjami WRTC przewidziane są dyplomy, szczegóły w WRTC 2018 Activity Program http://www.wrtc2018.de/index.php/en/activities/wrtc-2018-en . Warunkiem jest przesłanie logu w terminie 6 godzin od zakończenia zawodów, jednocześnie na adres organizatorów oraz komisji WRTC. Logi te posłużą również do weryfikacji osiągnięć uczestników Olimpiady. Warto więc to uczynić. Więcej informacji o WRTC w podanych wyżej linkach.
Pośród wielu kategorii uczestnictwa, fonia/cw/mixed z podziałem na trzy zakresy mocy przewidziana jest również klasyfikacja tzw. stacji HQ, czyli stacji centralnych organizacji członkowskich IARU. Nie nam dociekać, czy ta klasyfikacja jest oficjalna i na ile jest prestiżowa, faktem jest, że znajduje się w regulaminie i jest prowadzona. Stacje HQ traktowane są jako reprezantacje poszczególnych krajów. Zatem nie powinno być wątpliwości, kogo reprezentuje sn0hq – reprezantacja kraju, członka IARU.
Z racji udziału tych stacji, zawody wydają się być ... monotonne. Długo szukałem odpowiedniego słowa, które oddałoby fakt nadawania, co mniej więcej 1kHz, przez 24 godziny, praktycznie ciągle w tym samym miejscu, głośnych stacji HQ. Przy którymś z kolei przesłuchiwaniu pasma staje się to irytujące. Na szczęście, gdy korzysta się z band mapy, po „zaliczeniu”, już tych stacji nie widać. Przy okazji, od dwóch czy trzech edycji regulamin dopuszcza pracę assisted (unlimited) dla stacji z jednym operatorem, czyli możliwość korzystania z clustra. Poprzednio taka aktywność zaliczana była automatycznie do Multi Operator.
Z drugiej strony, udział stacji HQ stwarza ... większe szansę na dobry wynik i wysokie miejsce i to zarówno w high jak i low power. Mocne, dobrze wyposażone stacje zaangażowane będą w program reprezantacji krajów, również wielu dobrych operatorów zabraknie w klasyfikacjach pod ich znakami prywatnymi. Tak więc, łatwiej jest osiągnąć wyższe miejsce niż w innych zawodach.
Tyle może na początek, żeby nie przedłużać postu. Na dokładne omówienie regulaminu, strategii pracy czy wsparcia naszego zespołu przyjdzie jeszcze czas w terminie bliższym zawodów. Proszę tylko, aby nie zmienić tego wątku, wzorem poprzednich o sn0hq, w bezsensowną wymianę nic nie wnoszących zdań. Niech wypowiedzi będą rzeczowe i na poziomie.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo



  PRZEJDŹ NA FORUM