Odbiór danych z DSLWP na orbicie Księżyca
Tu jest wstęp o co chodzi: https://amsat-uk.org/2018/05/19/dslwp-satellites-lunar-orbit/
W skrócie: Chińczycy wraz z przemiennikiem dla misji na niewidoczną (nie ciemną!!!) stronę Księżyca wysłali dwie sondy radioamatorskie: DSLWP-A i DSLWP-B. Obie mogą nadawać telemetrię na S-band i w paśmie 70cm. Zapowiadane jest także wydawanie komend kamerze i pozyskiwanie z niej zdjęć. Sonda DSLWP-A chyba zaginęła, DSLWP-B jest OK.

Z radością informuję że udało mi się odebrać i zdekodować telemetrię z sondy DSLWP-B (Longjiang 2) z orbity wokół Księżyca. Na 2.06 (późne godziny wieczorne) i 3.06 (wczesny ranek) zapowiedziane były transmisje w pasmach amatorskich (70cm, dwie częstotliwości)
https://twitter.com/bg2bhc/status/1002853831695187970

Aby sygnały te dekodować trzeba zainstalować Live CD z systemem Ubuntu z zainstalowanym oprogramowaniem, m.in.:
- program do uploadowania zdekodowanych pakietów na serwer
- GNU Radio Companion z projektami do obsługi dongla RTL SDR
- program do dekodowania telemetrii
- program do mamierzania sondy na nieboskłonie.

Live CD do DSLWP dostępny jest tu:
https://drive.google.com/file/d/1Ptga7XfgQ--qsnD4QhpNiRRUIW3c626L/view
Tu jest instrukcja do niego:
https://github.com/bg2bhc/dslwp_dev/blob/master/DSLWP_Live_CD_User_Manual_20180520.pdf
A tu inny skrypt:
https://docs.google.com/viewer?a=v&pid=sites&srcid=ZGVmYXVsdGRvbWFpbnxyZWR3aWxsb3VnaGJ5fGd4OjRjN2Q2MmQzYjI3ZjM0OGI

Mi udało się odebrać kilkanaście transmisji (po kilkanaście sekund co 5 minut), ale tylko jedną zdekodować. Księżyc był wtedy w odległości 414 885 km od Ziemi.



To w sumie cud że się to udało z moją konfiguracją (19 el Yagi, LNA, RTL SDR), ale jest to także wynik kilkutygodniowych przygotowań. Głównie była to walka z software, ale i kilka radiowych prac. Po wielu wieczornych sesjach próbnych nauczyłem się także stawiać system w 15 minut i nauczyłem się jakie ma zwyczaje i czego z tym nie robić.Przypuszczam także że pomógł mi „ground gain” kiedy Księżyc miał niską elewację.

Jakby nie było, jeśli się spojrzy na „contributor list” (http://lilacsat.hit.edu.cn/dashboard/pages_en/contribute.html) to jednak to nie było takie łatwe, w tej sesji na całej Ziemi telemetrię odebrały 4 stacje (beijing – operator sondy, parabola 12m, PI9CAM - parabola 25m, cgbsat - antena? ). Pewnie było kilka innych, ale nie ma ich na liście (nie zdekodowali i/lub nie uploadowali danych na serwer).

Z potwierdzeniem mojego odbioru był mały horror. Zaraz po zdekodowaniu danych spojrzałem na listę „contributors” i odnalazłem swój znak. Zaczęły do mnie przychodzić maile z gratulacjami i pytaniami z USA (szykowali się do drugiej sesji, która miała być widoczna u nich). Do drugiej sesji było kilka godzin, więc poszedłem spać. Kiedy obudziłem się o 4-tej rano na liście „contributors” już mnie nie było. W czasie drugiej sesji nic nie odebrałem (inni chyba też nie). No to rozpacz i rozczarowanie, było ale nie ma …
Napisałem maila do BG2BHC. Po paru godzinach odpisał – mieli błąd na serwerze i dlatego zniknąłem z listy. Już to poprawili. Ale huśtawka.



Pewnie będą nowe sesje. W razie pytań piszcie (patrz qrz.com)
Radzę obserwować rozwój sytuacji tu: https://twitter.com/bg2bhc
BTW: podobno DSLWP-A ktoś odebrał. mają być też sesje z JT4 (przemiennik?), z wysyłaniem rozkazów do kamery i odbiór zdjeć z niej. Czyli będzie jeszcze ciekawie.


  PRZEJDŹ NA FORUM