Kabel teflonowy a moc.
    SP5U pisze:


    Twoje pytanie jest mało precyzyjne...
    Max. dopuszczalna przenoszona moc jest mocno zależna od częstotliwości, a Ty nie podałeś zakresu (HF, VHF, UHF...)
    W tej sytuacji merytorycznej odpowiedzi udzielił SP5IT. Dane są łatwo dostępne w odniesieniu do konkretnego typu przewodu i częstotliwości.


Tak jak wyżej i dodatkowo

1. Moc z kart katalogowych dotyczy sytuacji z dobrym dopasowaniem kabla. Jeżeli SWR będzie wyraźny to straty rosną i dopuszczalna max. moc maleje. Były w Świat Radio kilka lat temu tłumaczenia odpowiednich artykułów SP6LB. Warto je choć raz przeczytać.

2. Kabel teflonowy nie jest panaceum na wszystko. Z reguły jego straty są większe niż dobrych kabli z pianki polietylenowej o tej samej średnicy bo jest on z litego teflonu (solid PTFE).
Przy tej samej średnicy przez teflonowy można puścić mimo to większą moc bo polietylen mięknie już poniżej 100 st. Celsjusza a teflonowy może być gorący i teflon nie popłynie. Jego temperaturę pracy w zasadzie ogranicza BHP i przepisy pożarowe. Zdecydowanie wyższa jest też wytrzymałość mechaniczna teflonowych.

3. W tej sytuacji do dłuższych linii (powyżej kilku metrów) przesyłowych stosuje się kable polietylenowe piankowe a do jumperów kable teflonowe. Teflonowe są niezastąpione w budowaniu wszelkiego rodzaju balunów, dopasowań, transformatorów we wzmacniaczach itp.

4. Moc w karcie katalogowej to moc średnia (kalorymetryczna). Przy pracy SSB lub CW moc średnia to najwyżej 50 procent PEP. Do tego dochodzą przerwy między relacjami. Wtedy, szczególnie przy wyższym SWR ograniczeniem będzie maksymalne napięcie robocze a nie moc. W praktycznych warunkach gdy kabel wisi w otwartej przestrzeni, stosując nędzny kabel RG58 na KF z mocą 1 kW PEP lub więcej wszystko pracuje, a palą się pierwsze stare zaśniedziałe złącza.

5. Warto policzyć ile z mocy przyłożonej do kabla dotrze do jego końca. Może się okazać, że ten sam efekt można uzyskać mniejszą mocą i dużo mniej stratnym kablem.


  PRZEJDŹ NA FORUM