SP DX Contest - edycja 2018
    sq6ms pisze:

    Wyniki juz sa a tu cisza jak makiem zasial - nie ma sie do czego przyczepic i ponarzekac ? wesoły


Cisza w temacie, gdyż jedni po WPX-sie, inni po ŁOSiu, a jeszcze inni ani po jednym, ani po drugim, hi.
Bez jakiejś głębszej analizy, co zwróciło moją uwagę w wynikach, głównie w kategoriach „telegraficznych”.
Najbardziej efektownie wyglądają klasyfikacje w paśmie 21MHz, hi. Co więcej, wielu multibandowców uzyskało w tym paśmie wynik lepszy niż jedyni uczestnicy, a zarazem zwycięzcy tych kategorii, zarówno na cw jak i ssb. Szkoda, że regulaminowo można zgłaszać wynik tylko w jednej kategorii, wtedy nie byłoby tak łatwo. Dotyczy to również SO 14MHz CW gdzie zwycięzca SO All Band CW w tym paśmie uzyskał 625 qso i mnożnik 58, podczas gdy do pierwszego miejsca wystarczyło 524 qso i mnożnik 43. Może warto jednak pomyśleć o takiej zmianie dla uatrakcyjnienia zawodów i "zmuszenia" do większego wysiłku?
Ciekawie wygląda wynik pierwszego miejsca w kategorii CW 160m. Zostało zgłoszone 552 qso, za które uczestnik otrzymał ... 167 pkt. Jak się okazało, pozostałe qso przeprowadzone zostały na innych pasmach. Było to jakieś wyjście, aby przekroczyć barierę 200 qso uprawniającą do losowania nagród, a poza tym dobre posunięcie, zwiększające obecność stacji polskich na pasmach. Gdyby większa ilość uczestników tak postąpiła, szczególnie ci z pasm czynnych okresowo ... . Z drugiej strony, wydaje mi się, że program rozliczający powinien jednak w zestawieniu wykazywać ilość qso „ważnych” z punktu widzenia wszelkiego rodzaju analiz, bez fałszowania obrazu niewiarygodnymi wartościami.

    sp7ivo pisze:


    Gratulacje za fantastyczny rezultat dla Krzysztofa sp7giq! Prawdopodobnie trafi na sam szczyt tabeli rekordów w kategorii High Power, tym bardziej zaskakujący, że uzyskany przy obecnym minimum propagacji. Czapki z głów!


Niestety, wynik chociaż rewelacyjny, jednak trafił dopiero na trzecie miejsce tabeli rekordów. Nikt nie spodziewał się prawie 14-to % redukcji. Przyczyną są problematyczne tzw. qso 001. Wiele stacji, szczególnie amerykańskich „robi” tylko jedno, dwa qso z najgłośniejszymi, czyli jedynymi słyszanymi przez nich stacjami polskimi i nie wysyła logu. Zgodnie z regulaminem takie qso nie są zaliczane. Mówi o tym m. in. Jurek sp3gem w filmie https://www.youtube.com/watch?v=aW4vPAMO_UY (od 35:10 minuty). Dla przykładu, mój zwycięski wynik w kategorii Low Power został po rozliczeniu zredukowany o niecałe 2%, gdyż praktycznie nie zawierał takich qso. Z kronikarskiego obowiązku – w Top Ten znalazł się na miejscu 10-tym, choć jak gdzieś wcześniej pisałem, nie spodziewałem się tego.

Zwycięzcom poszczególnych kategorii składam wielkie gratulacje, komisji słowa uznania za doskonałe i szybkie rozliczenie zawodów, wszystkim uczestnikom podziękowania za włożony mniejszy bądź większy wysiłek, a posiadaczom większej ilości niż 200 qso życzę szczęścia w losowaniu nagród.
Pozdrawiam.
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM