Praca na radiostacji pod nadzorem osoby licencjonowanej
  SQ5KLN pisze:


   sp3suz pisze:

   A Ty słyszałeś o czymś takim jak prawo zwyczajowe?


  A Ty chyba nie rozumiesz czym jest prawo zwyczajowe i jaki jest jego status w Polsce. Obecnie zwyczaje mogą określać prawa i obowiązki osób tylko wtedy, gdy zezwalają na to przepisy prawa stanowionego


Nie jestem pewien w 100%, ale chyba również można powołać się na prawo zwyczajowe, jeśli w danym zakresie nie ma prawa stanowionego.
Niby na jedno wychodzi, ale nie ma tej zależności że przepis prawa musi na coś zezwalać - może nic na dany temat nie mówić, ale wtedy jakby nie robi to nikomu różnicy. Chyba że w stronę odwrotną, to znaczy prawo nic nie mówi, ale zwyczaje w danym rejonie czetgoś zabraniają w zakresie relacji międzyludzkich. Na przykład, prawo nie zabrania ci tańczyć can-can'a w stodole przy otwartych wrotach w czasie podwieczorku, ale zwyczaje w danej okolicy są przeciwne takiemu postępowaniu. Wtedy teoretyznie sąsiad może cię pozwać na podstawie prawa zwyczajowego, a sąd może (ale nie musi) nakazać ci zamykanie wqrót stodoły kiedy tańczysz w niej can-can'a w czasie podwieczorku.


  SQ5KLN pisze:

  (zwyczaje nie są "furtką" do postępowania wbrew prawu stanowionemu).


Dokładnie, to chyba sprawia pewien problem w zrozumieniu czym jest prawo, 'bo przecież zawsze tak było'...


  PRZEJDŹ NA FORUM