Praca na radiostacji pod nadzorem osoby licencjonowanej
Wiecie wydaje mi się, że ktoś po prostu coś znów źle odczytał z dokumentów angielskojęzycznych Zalecenie T/R 61-02 z lutego 2004 i wprowadził do naszego prawa:

ZAŁĄCZNIK nr 1: Warunki wydania świadectw radiooperatora HAREC
1.d Pozwolenie opierające się na świadectwie HAREC pozwala na wykorzystanie wszystkich zakresów
częstotliwości przeznaczonych dla służby amatorskiej oraz służby amatorskiej satelitarnej zatwierdzonych w kraju,
w którym radiostacja ma być obsługiwana.


Pozwala na wykorzystanie jednak trzeba pamiętać iż Zalecenie T/R 61-02 z lutego 2004 jest po to:

4. że każda osoba, która otrzymała świadectwo radiooperatora HAREC w którymkolwiek z krajów biorących udział
w niniejszym systemie, ma prawo przy powrocie do swojego kraju otrzymać tam pozwolenie krajowe bez
konieczności zdawania kolejnego egzaminu,


Czyli na podstawie świadectwie radiooperatora w służbie radiooperatorskiej amatorskiej otrzymuje się pozwolenie radiowe i wówczas dopiero można nadawać .

Wątpliwości pojawiły się u ludzi stanowiących prawo, gdyż w innych służbach niż służba radiokomunikacyjna amatorska wystarczy mieć świadectwo radiooperatora aby używać radiostacji zamontowanej na jakimś statku. Wówczas korzysta się z pozwolenia radiowego dla tej konkretnej stacji. To taki mój domysł i chyba zaczynam rozumieć, co Piotr chce nam wytłumaczyć co ustawodawca zaproponował "Krótkofalowcom".

Art. 149. 1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, używanego w radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób wykonujących obowiązki w zakresie
zadań komórek organizacyjnych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz podmiotów, o których mowa w art. 4 pkt 3.

Art.4. pkt. 3) jednostki sił zbrojnych obcych państw oraz jednostki organizacyjne innych zagranicznych organów państwowych, przebywające czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umów, których Rzeczpospolita Polska jest stroną – na czas pobytu;



To i tak nie wyjaśnia, sprawy czy osoba bez pozwolenia oraz lub bez świadectwa radiooperatora może korzystać ze stacji.


Podsumowując - zaczyna mi się wydawać że jest obecnie tak:
1. Występując o pozwolenie radiowe w oparciu o świadectwo radiooperatora - osoba na pozwoleniu jest odpowiedzialna za pracę stacji.
2. Według informacji na pozwoleniu radiowym stację można przemieszczać (zgodnie z innym obowiązującym prawem) na terenie RP.
3. O pozwolenie radiowe można wystąpić tylko w oparciu o świadectwo radiooperatora.
4. Z takiej stacji może pracować dowolna osoba posiadające własne świadectwo radiooperatora, z tym że musi posługiwać sie znakiem wywoławczym stacji z pozwolenia radiowego (lub jeśli ma swoje pozwolenie radiowe to za zgodą właściciela stacji może pracować pod znakiem wywoławczym ze swojego pozwolenia radiowego).


Według mnie tylko pozwolenia radiowe dla osób prawnych (w tym dla stowarzyszeń zwykłych) dają możliwość "pojawienia się na falach eteru" bez posiadania własnego świadectwa radiooperatora.

PS. Zawsze możemy pozwolić na stacji z pozwoleniem indywidualnym prowadzić nasłuchy ,)


  PRZEJDŹ NA FORUM