CQ WPX CW CONTEST - edycja 2018
Ostatni weekend maja to tradycyjny termin dużych, cieszących się doskonałą frekwencją zawodów międzynarodowych WPX CW Contest i niestety spotkania krótkofalowców ŁOŚ. Dla tych, którzy zdecydują się jednak na udział w zawodach kilka słów przypomnienia, informacji i zachęty dla niezdecydowanych.
WPX to bardzo wdzięczne zawody. Pomimo 48-mio godzinnego czasu trwania, stacje z single operator mogą pracować tylko 36 godzin, co daje wystarczający czas na odpoczynek, jednocześnie zmuszając do rozważnego zaplanowania przerw w celu maksymalizacji wyniku. Łączności na trzech niższych pasmach punktowane są podwójnie, ale mimo wszystko za dx-a na pasmach wyższych jest więcej punktów niż za EU na dolnych. Tak więc wybór koniecznych przerw jest jednym z elementów strategii. Każda przerwa musi trwać więcej niż godzinę bez zalogowanego qso.
Te zawody mają swoją specyfikę. Mnożnikiem są prefiksy korespondentów, liczone jeden raz, bez względu na pasmo. Co to oznacza? Praktycznie co drugie, trzecie qso to nowy mnożnik oraz, że nie opłaca się czekać w pile-up’ie na atrakcyjne stacje, gdyż nawet P5 jest wart tyle samo co przysłowiowy UA9. Zamiast bezskutecznego wołania, lepiej w tym czasie „zrobić” kilka łatwiejszych qso. Dlatego atrakcyjne stacje nie są mocno oblegane co daje szansę na zaliczenie mniej zainteresowanym wynikiem, a bardziej nowymi podmiotami. Wydaje się również, że przejście na skrajne pasma nie ma aż takiego znaczenia dla dobrego wyniku końcowego, co może mieć znaczenie w przypadku np. braku anteny na pasmo 160m.
Dla tych, którzy nie preferują kategorii wielopasmowych do wyboru są klasyfikacje jednopasmowe w wersji assisted i noassisted w trzech przedziałach mocy nadajnika. Dodatkowo można zgłosić wynik w kategoriach Single Operator Overlay Categories: Tribander/Single Element (TB-WIRES) i Rookie(mniej niż 3 lata pozwolenie radiowe). Jest więc w czym wybierać.
Pełny regulamin dostępny jest na stronie: https://www.cqwpx.com/rules.htm i w języku polskim: https://www.cqwpx.com/rules/rules_pl.pdf.
Zeszłoroczna edycja przyniosła rekord w ilości przesłanych logów: 4,373 . W czołówce wyników można znaleźć kilka polskich akcentów. Tradycyjnie w kategorii Single Op All Band High Power Assisted Krzysiu SP7GIQ zajął pierwsze miejsce w EU i drugie WORLD minimalnie ustępując stacji PS2T. Na trzecim miejscu w EU i WORLD sklasyfikowany został SP3HLM w kategorii Single Op 7 MHz High Power Assisted, trzecie miejsce EU i piąte WORLD zajął SP7IVO w Single Op All Band Low Power Assisted, drugie EU i trzecie WORLD SP4DZT w Single Op 14 MHz Low Power Assisted. Liczba sklasyfikowanych polskich stacji wyniosła prawie sto.
Tabele polskich rekordów dostępne są na stronie http://sp3key.com/wyniki/wpx_cw_x.php. Przy obecnych warunkach propagacyjnych poprawienie któregoś będzie wielkim wyczynem, ale wszystko jest możliwe. Tradycyjnie „walkę” on-line można śledzić na Live Scores http://cqcontest.net/view/readscore.php
Stacje All Band HP uzyskują w zawodach ponad 3000 qso, a LP ponad 1800. Jest więc co robić i raczej nie ma powodów do narzekania na nudę.
Ze swojej polecam udział w tych zawodach.
Do usłyszenia (można „robić” qsp sp-sp).
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM