Praca na radiostacji pod nadzorem osoby licencjonowanej
    SQ5KLN pisze:

      EI2KK pisze:

      Pamiętam jak jakiś czas temu poruszany był temat pracy stacji 'indywidualnej' w zawodach, w kategorii multioperator. Pod wpływem tradycyjnych opinii, że znak to osoba, a nie stacja, spytałem czy stacja X miała prwwo pracować w taki sposób, kilku operatorów używających tego samego znaku wydanego na osobę fizyczną.

      Temat zamknięto, ja (nadal pod wpływem tradycyjnych opinii) wysłałem zapytanie do UKE.
      Dostałem odpowiedź...
      Temat został 'otwarty', żebym mógł przeprosić, co wtedy uczyniłem.

      Minęło od tego czasu ze trzy.. cztery lata, a tradycjonaliści nadal nie mogą zrozumieć jaki jest stan prawny w SP. Tak, ja wtedy zbłądziłem, 'niektórzy' nadal uparcie tkwią w błędzie i nie sądzę, żeby w swojej zatwardziałości w ogóle rozważali opcję, że to oni się mylą.


    Pamiętasz może który to był wątek? Może to zaoszczędzi kilku pracownikom UKE trochę czasu (nie będą musieli odpowiadać na telefony czy pisma z tym samym pytaniem jakie wtedy zadałeś Ty) i przekona chociaż kilku "tradycjonalistów" bardzo szczęśliwy


Może jutro znajdę.. ale nie łudź się.. 'tradycjonaliści' brali udział w tamtej dyskusji, do czasu odpowiedzi z UKE.

Ponieważ wtedy chodziłonteż o moc, moje pytania do UKE brzmiały: (Nie wspominałem nic o zawodach, żeby nie informować urzędu o ewentualnym 'przekręcie')

Posiadam Licencje amatorską CEPT klasy pierwszej wydaną w Irlandi, mam następujące pytania dotyczące planowanej aktywności podczas wizyty w Polsce (2-3 tygodnie)



1. Zgodnie z posiadaną licencją irlandzką, podczas niektórych zawodów międzynarodowych (np CQ WW CW) mogę pracować z mocą 1500W - jest to licencja podstawowa. Czy ten limit mocy (1500W) mogę również wykorzystać podczas miedzynarodowych zawodów (CQ WW CW) nadając z terenu RP?



2. Czy za zgodą licencjonowanego operatora w Polsce, posiadającego pozwolenie dodatkowe z limitem mocy 1500W, mogę nadawać z terenu RP używając znaku wywoławczego tego operatora, wyszczególnionego w jego pozwoleniu dodatkowym indywidualnym?




Odpowiedź:

Rozumiem, że jest Pan cudzoziemcem (posiada Pan niepolskie obywatelstwo) lub obywatelem polskim, stale rezydującym za granicą. W takim przypadku, zgodnie z polskimi przepisami, podczas krótkotrwałego pobytu na terytorium Polski (do 90 dni), używanie stacji w służbie amatorskiej nie wymaga posiadania przez Pana pozwolenia. Przepisy nie określają w tym przypadku warunków wykorzystania urządzeń nadawczych, np. mocy.

Niemniej jednak, należy przyjąć, że w takim przypadku, czyli pracy radioamatora bez pozwolenia, moc urządzeń nie może przekraczać 500 W, tak jak to ma miejsce dla pozwoleń kategorii 1, wydawanych dla krajowych radioamatorów.

Przepisy innego kraju (np. Irlandii) nie mają zastosowania u nas.

Czyli, korzystając ze swoich urządzeń, bez posiadania pozwolenia wydanego w naszym kraju, a więc z lokalizacji, która nie jest nam znana, nie powinien Pan przekraczać mocy 500 W. Posługuje się Pan wówczas znakiem wywoławczym, który został przydzielony w pozwoleniu (licencji) wydanym w Irlandii.



Inaczej ma się rzecz, gdy chciałby Pan korzystać ze stacji, która ma wydane pozwolenie dodatkowe z mocą 1500 W. Ponieważ ma Pan takie same uprawnienia, jak posiadacz polskiego świadectwa operatora urządzeń radiowych klasy A, może Pan obsługiwać taką stację, w lokalizacji określonej w pozwoleniu dodatkowym. Może Pan korzystać ze stacji innego radioamatora, która ma już wydane pozwolenie dodatkowe. Używa Pan wtedy znaku wywoławczego przydzielonego w tym pozwoleniu dodatkowym. Pamiętać należy, że zgodnie z polskimi przepisami, każdy znak wywoławczy jest przypisany do stacji radiowej, a nie do osoby. Identyfikuje daną stację radiową oraz transmisję prowadzoną za jej pomocą. Kto jest jej operatorem w danej chwili, z punktu widzenia przepisów, nie jest istotne. Operator musi posiadać stosowne uprawnienia, czyli świadectwo (CEPT Licence), a za prawidłową pracę stacji, zgodnie z pozwoleniem (moc, lokalizacja, niepowodowanie zakłóceń itp), odpowiada posiadacz pozwolenia.

Gdyby chciał Pan wykorzystywać inny znak wywoławczy, musiałby Pan wystąpić z wnioskiem do Prezesa UKE o wydanie pozwolenia radiowego kategorii 1, a następnie wystąpić o wydanie pozwolenia dodatkowego.



Informacje w sprawie amatorskich pozwoleń radiowych znajdują się na stronie:

http://www.uke.gov.pl/pozwolenia-amatorskie-4266




  PRZEJDŹ NA FORUM