Kenwood TS-590 SG (Chłodzenie)
Witam.
Jakieś 2 tygodnie temu zauważyłem uszkodzenie mojego TS590S – nie równa moc ma pasmach.
1,8 – 10 wat, 3,5 40 wat, 7-80 wat, dalej 100 wat, ale brak praktycznie ALC, CAR na CW by osiągnąć 100 wat na 90. SWR bez zmian na sztucznym 1.
Po pomiarach okazało się, że tranzystor stopnia końcowego okazał się uszkodzony – bramka dostała rezystancji około 150 omów do masy.
Wymieniłem tranzystor – troszkę kosztował – wszystko wróciło do normy.
Wczoraj znalazłem przypadkiem jak firma naprawiająca sprzęt radiowy prezentuje jedną naprawę TS-590 na Youtube właśnie z takim uszkodzeniem

https://www.youtube.com/watch?v=vNS9ElAbEDc

Pokaz naprawy identycznego uszkodzenia tylko moce na pasmach rozkładały się inaczej, widocznie nie pierwszy miałem ten problem, ale to poza tematem, więc się nie rozpisuję.

Zacząłem myśleć, dlaczego tak się stało ?? . Moim zdaniem przegrzałem to radio i stopień końcowy i po prostu uwaliłem stopień końcowy mocy, nie podobało mi się, że radio po godzinie klikania na FT8 jest gorące, ale zaufałem inżynierom Kenwood, chyba nie potrzebnie.
Poszukałem na necie, takie pytanie jak tu padło, pada na innych forach.

http://www.eham.net/ehamforum/smf/index.php?topic=106727.0

ZS5WC podsunął dobry pomysł i może ma rację, że zależy to od partii zamontowanych termistorów i u niektórych wentylatory włączą się prędzej u mnie dopiero jak radio było piekarnikiem i na chwilę.

Serwisówka:

http://www.radioscanner.ru/files/download/file11292/ts-590s_service_manual.pdf

Ja poszedłem dalej i miałem w szufladzie Termistor NTC 10 k om dodałem opornik w szereg 4,7 k.
Termistor zamontowałem w paście przewodzącej ciepło na blaszce tranzystora mocy obok śrubki.
Połączony w szereg termistor z opornikiem połączyłem między masą a punktem pomiarowym TP1 FAN zaraz obok tranzystora mocy.
Efekt rewelacyjny – kilka QSO na FT8 włączą się cichutko wentylatory 2 godziny intensywnej pracy na pasmach i radio chłodne tak kilka minut QRT i wentylatory się wyłączą.
Wolę za jakiś czas pędzelkiem i sprężonym powietrzem przedmuchać radio a z pewnością kilka wentylatorków 60X60 jest tańsze od stresu uszkodzonego radia i tranzystora stopnia końcowego.
Idzie lato warto pomyśleć o modyfikacji.

Gdyby było zainteresowanie modyfikacją za kilka dni mogę przygotować opis z zdjęciami i szczegółami

VY73 Bogdan SP9UPH


  PRZEJDŹ NA FORUM