Spektrum rozproszone
  sp6ryd pisze:

  LoRaWAN to tylko specyfikacja protokołu wyższej warstwy. Niżej jest ten sam chip. To o czym piszesz to też nic innego jak dodany mikrokontroler do chipu semtecha tylko po to by nie wchodzić w tajniki programowania samego SX'a. Ale to naprawdę nie jest takie trudne są gotowe biblioteki choćby wspomniany Stuarta Robinsona GW7HPW.

  Od tamtego czasu Semtech wypuścił kolejny fajny chip i tym razem bliżej definicji spread spectrum ,) (BW = 1625 kHz)

  SX1280-81

  Właśnie Outernet ćwiczy taką transmisje z satelity komercyjnego.

  http://forums.outernet.is/t/lora-world-record-71-572km-to-space-and-back/4904/27

  WAN-owcy też zainteresowani

  https://www.thethingsnetwork.org/forum/t/2-4-ghz-lora/6045/2

  czas na Hamradio wesoły szkoda tylko że protokół zamknięty to jakoś tak nie "po naszemu"To dodanie mikrokontrolera sprawilo, ze na przykład nie możesz ustawic spread factor.. więc nadal twierdze ze do lora wan to sie nie nadaje, zwłaszcza w paśmie 433MHz..

Oczywiscie mozna dyskutować czy programowanie samego SX jest łatwe czy nie, ale jestem pewien ze 95% krótkofalowców nawet nie sprobuje... mając prostą komunikacje po uart, jestem przekonany ze dobre 50% jest w stanie to ogarnąć bez większych problemów. Podłączyć jakieś FTDI do portu usb i ustawić zworkę na 3.3V to nie problem, połączyć M0 i M1 do masy też nie.. reszta to tylko obsługa jakiegoś programu do portu szeregowego.

Nie mieszajmy do tego lora wan, bo w krótkofalarstwie tego sie nie uzywa.
Nie uzywa się też spread spectrum, to fakt, ale mając tanie i proste w uzyciu narzędzie, możliwości eksperymentowania istnieją. Problemem pozostaje szerokość używanego pasma w aspekcie bandplanu. Gdyby bandplan taką szerokość przewidywał, już 1W 'gołego' modułu dałoby ciekawe moźliwości, póki co, zostają zabawy na biurku na sztucznym obciążeniu lub w ramach ISM.

Myślę, że nie ma sensu dalej prowadzić dyskusji w odniesieniu do lora wan, przynajmjiej w tym temacie.
Nie ma sensu również przytaczanie kolejnych dziedzin w których spread spectrum jest używane, wiemy ze jest, wiemy że w krótkofalarstwie nie jest.

Przedstawiłem potencjalną możliwość wykorzystania 'gotowca' który trafił do mnie w związku z innym 'zagadnieniem', nie namawiam do kupna, jedynie dziele się informacją..


  PRZEJDŹ NA FORUM