Wzmacniacz 300W - opłacaność
Posiadam taki wzmacniacz (HLA300plus), o którym wspomina SP3ANL. Wzmacniam nim sygnał transceivera QRP (FT817ND dla dokładności). Wzmacniacz ten wysterowany z 5W oddaje ok. 200W. Różnica między Icomem 746, który oddaje około 80W jest odczuwalna, ale na SSB o wiele większy efekt obserwuje się po użyciu kompresora dynamiki. FT817nd + HLA300plus daje sygnał silniejszy wg S-metru od samego Icoma, ale dla korespondenta oba są porównywalne (ze wskazaniem na Icoma, z racji na kompresor). Wysterowanie tego wzmacniacza z Icoma nieco większą mocą (około 10W) przy mocnej kompresji wymaga naprawdę stabilnego zasilania i precyzyjnego ustawienia wysterowania, by nie przesterowywać urządzenia. Słychać mocniej, ale nie jest to porażająca różnica.

Inaczej rzecz się ma na telegrafii - wzmacniacz oddaje prawie 400W, Icom około 75-80W i tutaj po prostu sygnał jest odczuwalnie silniejszy, szczególnie na 160m i 80m.

O wiele większa różnica występuje jednak między stanem QRP a QRO - tu jest kolosalna. By uzyskać ten sam efekt w stosunku do 100W musiałbyś przyłożyć 4kW (nierealne, bezsensowne, bezprawne).

Jak to jest z mocą HLA300plus
HLA300plus zasilony z 14,4V przy bardzo twardym zasilaczu (skróciłem przewody) i wysterowany do maksimum oddaje na telegrafii 400W na pasmach 160m i 80m i oczywiście mniej na wyższych pasmach. Kluczowanie jest OK, sygnał jest wystarczająco czysty do pracy w zawodach (mierzyliśmy to na analizatorze w Burzeninie).

Z tego wzmacniacza uzyskasz nieco mniej niż 300W czystego sygnału (300W na najniższych pasmach, około 250 na wyższych). Lepszy sygnał da się wyciągnąć ze wzmacniacza BLA350, który posiada wbudowany zasilacz. Tranzystory pracują tam przy znacznie wyższym napięciu zasilania, dzięki czemu wytwarzają czystszy sygnał (mniej zakłóceń intermodulacyjnych).

Absolutnie nie wolno używać KLA300 bez filtrów pasmowych (HLA300plus takie filtry posiada i są one naprawdę dobre).

Zatem na pytanie czy warto, odpowiadam - to zależy.

Jeśli zakładasz pracę z transceivera QRP, którego sygnał chcesz wzmocnić do mocy określanej jako średnią (nieco ponad 200W), to tak, to jest świetny wzmacniacz do tego celu. Jeśli oczekujesz dużego wzrostu sygnału ponad standardowe 100W, to z przykrością stwierdzam, że efekt będzie niewielki.

O wiele większy efekt osiągniesz instalując antenę o większym zysku lub lepszym kącie promieniowania (nawet składany tribander 3 elementy lub hexbeam daje więcej niż niejeden wzmacniacz).

Znaczący przyrost sygnału dałoby dopiero użycie kontestowego wzmacniacza o mocy 1,5kW. I dlatego uważam, że tradycyjne poziomy mocy (rzędu 5W dla QRP, około 100-200W dla medium power, ponad 1kW dla typowych stacji dużej mocy) mają sens. Uważam, że o wiele lepiej wydasz te pieniądze kupując antenę kierunkową, w którą zapakujesz 100W. Efekt będzie lepszy nawet od pakowania kilowata w dipol. Sprawdziłem osobiście, testując lampowy wzmacniacz o takiej mocy.


  PRZEJDŹ NA FORUM