Dziwny odsłuch baofengiem.
BF-F8HP
Moje wczorajsze przypuszczenie okazało się słuszne, satelita co jakiś czas "pryka" sygnałem telemetrycznym na częstotliwości wyjściowej. Wprawdzie nie mam UV-5R ale na UV-3Rmk2 zjawisko było podobne. Satelita nadaje telemetrię dosyć szeroko i jeśli ten sygnał jest szerszy niż pasmo ustawione w ręczniaku, to radio "wariuje" (squelch otwarty, "pseudo s-metr" wskazuje mocny sygnał, ale demodulator głupieje i jest cisza w głośniku).

Zrobiłem dzisiaj przed południem nagranie (na RTL-dongle, antena to samochodowy "patyk", kiepska do satelitów a i budynki w mieście zasłaniały, ale coś tam słychać bardzo szczęśliwy), które wrzucam tutaj:

https://www.sq5kln.eu/ao91/AO91_20180220_102703Z_145910kHz.7z - około 770MB spakowany 7zip-em, przed użyciem trzeba go rozpakować (link do programu 7-zip http://www.7-zip.org/)

To nie jest nagranie audio gotowe do słuchania, tylko zrzut sygnałów I/Q z SDR-a. Aby to posłuchać należy użyć jakiegoś programu który takie pliki obsługuje. Skoro interesujesz się satelitami, to proponuję program FoxTelem (przyda się do dekodowania telemetrii bardzo szczęśliwy), którego można pobrać tutaj:

https://www.amsat.org/foxtelem-software-for-windows-mac-linux/

Nie wymaga instalacji, wystarczy rozpakować, uruchomić, wskazać foldery gdzie program ma trzymać dane i można działać. Program do działania wymaga środowiska Java w wersji minimum 8 (wystarczy samo JRE, można pobrać tutaj http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html).

Po uruchomieniu programu (i wskazaniu folderów gdzie program ma trzymać dane, o które program zapyta przy pierwszym uruchomieniu) aby odsłuchać plik z nagraniem który wrzuciłem należy go odpowiednio skonfigurować. W pierwszej kolejności trzeba skonfigurować satelitę którego program ma śledzić (może być skonfigurowanych kilka jednocześnie) poprzez menu Spacecraft =>, AO-91 i zaznaczyć "Track when Find Signal Enabled" oraz sprawdzić czy są wpisane aktualne częstotliwości pracy satelity, zrzut ekranu poniżej (jeśli mało czytelny, to kliknij w obrazek, przeniesie Cię do "oryginału" w większym rozmiarze):Po ustawieniu klikasz w "Save" i program wraca do głównego okna. Na głównym oknie w zakładce "Input" po prawo u góry pod "Spacecraft Tracked" powinno się pojawić "Tracked" przy satelicie AO-91 (czasem to trwa 2-3 sekundy, bo program czasem dociąga sobie z sieci aktualne dane w razie potrzeby).

Następnie klikasz w "Silence speaker" i w wybieraczce po prawo ustawiasz na jakim urządzeniu Windowsa ma być odtwarzany zdekodowany dźwięk, po wybraniu karty klikasz w "Monitor Audio" (to ten sam przycisk, zmienia swoją nazwę). Następnie po lewo u góry zaznaczasz "DUV", na środku u góry zaznaczasz "IQ", po prawo od przycisku "Start" wybierasz opcję "Load Wav File" i wskazujesz plik z nagraniem. W polu Center Frequency wpisujesz 145910 (częstotliwość środkowa z jaką nagrano IQ - jest zawarta w nazwie pliku tak jak i data i czas nagrania). Następnie po prawo w "Audio Options" odznaczasz "Squelch when no telemetry". Zrzut ekranu (jak wyżej, kliknąć jeśli za mały i nieczytelny):Jeśli wszystko jest ok, to klikasz "Start" i program powinien odtworzyć nagranie (samodzielnie "podążając" za częstotliwością satelity). Na przykład w okolicach 5-6% słychać jak satelita "pryka" telemetrią. Po prawo w "Audio Options" można sobie opcją "Monitor Filtered Audio" wybrać czy program ma używać filtru fonicznego czy odtwarzać z filtrem "szerokim" (mi się lepiej słucha na szerokim bardzo szczęśliwy).

edit W menu Decoder można zaznaczyć "Show Filter Options" (pokażą się po prawo głównego okna) i można się nieco pobawić parametrami filtra ale defaultowe parametry są dosyć optymalnie dobrane.

PS: Nagranie bez szału bo to połączenie odbiornika, anteny i miejsca zupełnie nieodpowiednich do takich rzeczy, ale coś tam słychać (a skoro czekasz, to wolałem wrzucić coś takiego niż przeciągać Cię do weekendu bardzo szczęśliwy).


  PRZEJDŹ NA FORUM