Witam serdecznie, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Ostatnio przypadkiem zainteresowałem się tematem krótkofalarstwa, zacząłem od Baofeng UV-5R, a ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem Uniden UBC 125 XLT. W związku z tym podjąłem wyzwanie samodzielnej budowy anteny dipolowej półfalowej, bo takie coś na początek wydaje mi się jak najbardziej właściwe. Przejrzałem masę informacji w internecie na ten temat i na szybko z tego co miałem pod ręką skonstruowałem antenę z druta miedzianego 2,5 mm. i ok 6-7 metrowego kabla koncentrycznego 75 OHM. Nawet nie miałem pod ręką lutownicy, wszystko zwyczajnie poskręcane na szybko, kabel od strony BNC lekko powyginałem żeby tylko stykał. Nie spodziewałem się, że efekt będzie tak piorunujący! A na razie antenę mam powieszoną w pokoju.
Mam kilka pytań, a nie chcę odgrzebywać starych tematów w internecie. 1. Interesuje mnie pasmo 147,7-174 MHz. Większość opinii mówi, by do obliczeń to uśrednić, jednak spotkałem się z takimi, które mówią, że "w dół łatwiej niż w górę". Czyli może warto ten środek ciężkości lekko przesunąć? 2. Jaką średnicę rurki polecacie? Słyszałem, że czym grubsze, tym mają większy zakres. Prawdopodobnie skorzystam z rurek miedzianych do instalacji C.O., takich z Castoramy czy Obi. 3. Odstęp między rurkami podaje się szacunkowo, jednak nie wydaje mi się, by to było aż tak przypadkowe. A może jednak? Da się to obliczyć? 4. Pod jakim kątem zamocować wyprowadzenia kabla koncentrycznego do rurek? W mojej amatorskiej antenie mam teraz jakieś 45 stopni i wydaje się to działać, ale być może ma to jakieś znaczenie? Całość kabla odsunięta jest prostopadle do anteny o jakieś 50 cm. 5. Na kilku zdjęciach widziałem, że kabel środkowy koncentryka aż do samej rurki miedzianej owinięty jest masą, oczywiście się nie stykają. Czy to ma znaczenie? 6. Aktualnie używam kabla zwykłego antenowego, ale niektórzy mówią o kablu 50 OHM, a inni mówią, że na krótkich dystansach lepszy jest 75 OHM. Na razie antenę mam w pokoju, ale mam nadzieję wynieść ją na dach, wtedy długość kabla przekroczy jakieś 15 metrów. Wtedy już 50, czy 75 wystarczy? 7. Czy da się coś takiego nastroić? Jeśli tak, to jakich przyrządów do tego potrzebuję?
Oto to, co udało mi się zrobić i z czego jestem mega zadowolony. A to totalna prowizorka.
Być może temat wydaje się banalny, ale jest tyle różnych sprzecznych informacji w internecie, że można się w tym pogubić. Z pewnością zdam relację z budowy anteny, bo tym co teraz zmajstrowałem, to nie ma się co chwalić. Chociaż mnie efekt bardzo zaskoczył!
Dziękuję i pozdrawiam, Piotrek |