K-PO DG-503
1. Jaką dokładność potrzebujesz. Dla stacji amatorskich należy się wzorować na łączności ruchomej a tam 10% dokładności wystarczy. Co innego jak masz 0,5 MW w antenie ale takich licencji jeszcze krótkofalowcom nie wydają.
2. Czy masz zamiar pracować na jednej częstotliwości czy na wielu. Bo jak będziesz miał super miernik, to zamiast pracować na radiu będziesz cały czas kręcił skrzynką antenową, bo wilgotność powietrza i inne czynniki atmosferyczne i inne (np. zaparkowany pod anteną samochód) będą ci tą antenę przestrajać.
3. Oceń prawdziwą dokładnośc miernika cyfrowego. Naprawdę powinno się podawać bład pomiaru oraz plus minus ostatnią cyfrę. W miernikach cyfrowych nie wolno się sugerować ilością cyfr bo ilość miejsc po przecinku nie zawsze jest adekwatna do rzeczywistej dokładności miernika.
4. Na polach ryżowych rosną także inne mierniki. Język angielski lub tłumacz Google, opcja cały świat i wtedy docenisz różnorodność świata. A ponieważ hodowlę mierników zlecają im różni sprzedawcy to na ryżowych polach cena bywa ceną producenta nie sprzedawcy.
5. Własnoręcznie wykonany miernik ma jedną cenną zaletę. Jak go uszkodzisz w czasie pomiarów to go sobie sam naprawisz. Sam też go sobie skalibrujesz. (gdzieś w ŚR był na ten temat mój artykuł).
6. Nie zawsze minimum SWR pokrywa się dokładnie z największą sprawnością promieniowania anteny. Warto się pokusić o prosty miernik natężenia pola.
7. Uzbrojony w wiedzę, widok swojego portfela i minę osoby towarzyszącej myślę, że dokonasz trafnego wyboru.


  PRZEJDŹ NA FORUM