Sytuacja Klubów Łączności LOK
Zastanawiałem się czy jeszcze odpisywać w tym wątku, ale stwierdziłem, że ostatni raz spróbuję wytłumaczyć niektórym Kolegom w czym jest istota problemu.
LOK jako firma zarabiająca jest utworzona do tego aby utrzymywać LOK jako stowarzyszenie. LOK jako firma nie jest firmą nastawioną na maksymalizację zysków. Jak zniknie LOK jako stowarzyszenie to LOK jako firma nie ma prawa bytu.
Zgodnie ze statutem LOK "Dochody z własnej działalności, z majątku Stowarzyszenia oraz z działalności gospodarczej służą wyłącznie realizacji celów statutowych."
Wyobraźcie sobie, że działacie społecznie i stwierdzacie, że przydałoby się więcej kasy na lepsze/wygodniejsze działanie albo nawet na posiedzenie przy kawie. Wpadacie na pomysł, że zaciągniecie kredyt, wybudujecie budynek np. z 5 lokalami, z czego 4 będą na wynajem a 1 na Wasze cele. 4 lokale są wynajęte, opłacają czynsze, utrzymują budynek. Zgodnie z założeniami jeden lokal ma służyć dla Was bo taka była Wasza wola. Kasa w danej miejscowości się zgadza, bo 4 lokale wystarczają na utrzymanie całego majątku, łącznie z opłaceniem waszego lokalu.
Jeżeli takie opłaty za lokale muszą być wprowadzone dla wszystkich to albo pada cała organizacja bo nie ma funduszy, albo zarządzanie majątkiem nie jest właściwe, albo fundusze są potrzebne w jakimś innym miejscu, a to z kolei nie jest zgodne z założeniami.
Autor wątku wyraźnie zasygnalizował, że zależy mu na odzewie z klubów w których sytuacje z koniecznością opłat mają miejsce w celu obrony tego co jest należne. I nie ważne są dywagacje czy zdaniem niektórych Kolegów brak opłat jest logiczny czy nie. W tej konkretnej organizacji pobieranie opłat jest bezpodstawne, nie ważne czy się to komuś podoba czy nie. Autor dlatego wyraźnie też wspomniał o Komisji Rewizyjnej i Radzie Krajowej.


  PRZEJDŹ NA FORUM