O czym można rozmawiać na pasmach radioamatorskich?
a co jest zabronione?
    SQ5KLN pisze:

      sp3qfe pisze:

      Ciekawi mnie jak to wygląda w świetle naszego prawa i kto tego przestrzega? Czy i jak jest to egzekwowane? Jakie są przewidziane kary?

      Będę też prosił o konstruktywne wypowiedzi najlepiej z podaniem literatury, źródeł etc.

      Dziękuję!


    Jeśli chodzi o prawo (stanowione, czyli ustawy, rozporządzenia itp.), to dla rozmów wewnątrzkrajowych nie ma absolutnie żadnych regulacji co do treści rozmowy, mało tego, możesz łączność zaszyfrować (poza znakiem identyfikującym stację, ten musi być jawny) i też to jest w 100% zgodne z polskim prawem.

    Tak, wiem, wielu uważa inaczej, ale swego czasu wymieniliśmy z Maciejem SQ5EBM parę postów na ten temat na YT i Maciek postanowił wysłać pismo do UKE aby ostatecznie rozstrzygnąć temat. Odpowiedź UKE zamieścił na niniejszym forum parę miesięcy temu - w skrócie "Polskie prawo tego nie reguluje" (to sens, dokładnej treści odpowiedzi z UKE nie pamiętam).

    Dotyczą nas tylko regulacje w tym zakresie zawarte w RR ITU a tam zapisy mówią o ograniczeniach (ograniczenie szyfrowania oraz ograniczenie tematyki przekazywanej treści) tylko w przypadku łączności pomiędzy stacjami w różnych krajach.

    edit Odpowiednie zapisy są w Artykule 25 (dokładniej punkty 25.2 i 25.2A) RR ITU. Polskie tłumaczenie masz tu https://www.gov.pl/cyfryzacja/polskie-tlumaczenie-regulaminu-radiokomunikacyjnego-itu (Artykuł 25 jest w tomie pierwszym) - zwróć uwagę, że tam przy ograniczeniach treści i szyfrowania jest "między stacjami w różnych krajach"

Piotrze,
Aby być precyzyjnym. RR w zacytowanych przez ciebie artykułach nie mówi o szyfrowaniu a o kodowaniu (ang.encoded). Dokument RR jest bardzo precyzyjny w definiowaniu technicznych warunków pracy różnych służb. A tu, moim zdaniem, nie popisali się. Szyfrowanie a kodowanie to zupełnie dwa różne procesy, choć ich efekty dla obserwatora mogą być podobne.
pozdrawiam,
Paweł


  PRZEJDŹ NA FORUM