CQ World Wide 160-Meter Contest
Jakie plany ?
    sp7ivo pisze:



    Też miałem tylko 23m verticala dopasowanego na dole obwodem L-L, który w tej postaci wykorzystywałem po raz pierwszy. Przy okazji była możliwość porównania z dotychczas używanym niskowiszącym pełnowymiarowym dipolem. Wbrew teoretycznym przewidywaniom praktycznie w każdym przypadku dipol przegrywał z wyjątkiem bardzo bliskich stacji SP, ale już skrajne okręgi SP, również OK/OL na korzyść verticala. Największa różnica była dla odległości równoważnej F, I, UA3, dochodziła czasami do 4 esów. Przy dalekich dx-ach różnica zacierała się, chociaż w dalszym ciągu ze wskazaniem na antenę pionową i są to wrażenia subiektywne, gdyż na poziomie "bezesowym" trudno o wiarygodny pomiar.

    Boguś sp7ivo


Czy możesz napisać więcej szczegółów o tym L-L?
Mój vertical ma *elektrycznie* ok 27-28m (pionowa część to 21m + "parasol" na górnym piętrze odciągów 3x7m). Rezonans własny jest w okolicach 2,65 MHz. Dopasowanie zrobiłem poprzed LC, tj około 18zwojów w szereg do promiennika na rurze pcv 100mm i pojemność do ziemi 2200pf. Niestety na QRO jest bardzo duże napięcie i przy odrobinie wilgoci przebija do ziemi / podstawy anteny. Może przy układzie L-L to zjawisko dałoby się zredukować? Co prawda już po zawodach, ale Bouvet lada dzień...

Obserwacje co do skuteczności: podobnie jak u Ciebie, mimo że antena dużo za krótka, to sygnały lepsze s3-4 niż na INV V. Z drugiej strony, sprawność wyraźnie gorsza niż to co miałem rok temu: 25m w pionie + 2 x 15m z samej góry do drzew, co dawało rezonans własny na 1900Khz i skuteczność niewiele gorszą od pełnowymiarowego verticala.

73
XF


  PRZEJDŹ NA FORUM