Podłączenie kilku odbiorników VHF (UHF) do jednej anteny
[quote=sp7xft]
    SQ5KLN pisze:

      sp7xft pisze:

      A zwykły trójnik UC1 za kilkanaście złotych nie dałby rady?


    Zwykły trójnik wprowadzi niedopasowanie w postaci SWR co najmniej 2:1 (jeśli więcej niż dwa odbiorniki, to więcej) - ile to będzie dB strat, to zależy głównie od fidera. Wszystko zależy od tego jakie straty są akceptowalne a jakie nie (w przypadku nasłuchu lokalnych stacji, które wychodzą z dużym "zapasem", niedopasowanie przy podłączeniu tylko dwóch odbiorników może nie mieć znaczenia, ale podłączenie czterech to SWR co najmniej 4:1 a to już na UKF bardzo dużo bo tłumienie w fiderze jest znacznie większe niż na HF więc i straty w wyniku niedopasowania są większe).


Pomijając elementy aktywne, które "dają" na wyjściach "tyle samo", co na wejściu, każdy element pasywny musi wnieść jakieś tłumienie. Wspominane przez kogoś rozgałęźniki TV (np. podwójny) mają tłumienie 3.2-3.5dB. Moje pytanie dotyczyło tego czy taki trójnik jest gorszy/leszy/taki sam jak np. ów rozgałęźnik TV... Rozgałęźniki TV mają złącza typu F (potrzebna przejściówka na UC1 czy N) podczas, gdy trójnik UC1 (ewentualnie N) można łączyć bez przejściówek.[/quote]

W uzupełnieniu mojego poprzedniego wpisu dodam, że znalazłem stronę http://www.hamradio.me/connectors/uhf-connector-test-results.html, gdzie autor zamieścił wyniki pomiarów różnych złączy. Porównując np. tłumienie niedopasowania pomiędzy beczką UC1 a trójnikiem UC1, np. dla zakresu do 150 MHz różnica jest niewielka: beczka (1" firmy Amphenol) 0.05dB, trójnik 0.1dB. Dla 450 MHz różnica ta powiększ się: beczka 0.3dB, trójnik 0.6dB, ale proszę pamiętać, że złącza UC1 nie są przeznaczone do pracy w zakresie częstotliwości powyżej 300 MHz. Niestety autor nie mierzył np. trójnika typu N. Zatem wydaje mi się, że jeśli bierzemy pod uwagę elementy pasywne to w zakresie niskich częstotliwości śmiało można skorzystać z trójnika UC1 (na 400 MHz z trójnika N). Wprawdzie nie są lepsze niż rozdzielacz TV, ale proszę pamiętać, że ten ostatni jest skonstruowany dla impedancji 75Ohm, a "nasze" trójniki 50Ohm.


  PRZEJDŹ NA FORUM