ARDF - polowanie na lisa
porady dla poczętkujących
Witaj Armand

Trochę poczytałem i wrócę do tematów mnie interesujących - techniczno-organizacyjnych. Kiedy stosuje się MON i MOD? Jak one pracują? Czy w cyklu 2/2? Jaki znak ma wówczas majak na mecie i półfinale? Oba są MO, czy każdy inny i każdy na innej częstotliwości? Słyszałem, że tu są różne prędkości nadawani znaków.

Zapewne chodzi Ci o konkurencje Sprintu. Więc nadajnik Mety pracuje ciągle na ustalonej częstotliwości około 3600KHz i ma stały kod: MO. W sprincie biegamy dwie krótkie trasy na mapie o skali od 1:2500 do 1:5000. Pierwszą trasę po starcie biegamy obowiązkowo na lisy pracujące z wolniejszym kluczowaniem. Nadajniki mają moc 1 wata nie stosuje się pryzm Pomarańczowo białych stosowanych na biegach klasycznych. Nadajniki prawie niewidoczne. jednak przy antenie jest pręt stojak na którym jest kasownik-mała "puszka" do której na moment wkładamy lub zbliżamy czipa. Sprintem nazywamy dlatego że nadajniki pracują po 12 sekund każdy w cyklu minutowym kody od MOE MOI MOS MOH MO5(w klasykach po 60 sek.w cyklu 5 minutowym) po zaliczeni lisów pracujących na około 3520KHz, obowiązkowo trzeba odnaleźć nadajnik "widowiskowy" dla widzów, kibiców na półmetku który pracuje stale i ma kod S i jest na swojej częstotliwości przeważnie 3540KHz. Dalej szukamy kolejną partie nadajników pracujących szybszym kluczowaniem na częstotliwości około 3560KHz następnie meta.

Czy można i kiedy stosować "w zabawach na poważnie" (oficjalnie - a nie dla dzieci) mniej niż 5 lisów?

W zabawach,treningach w zależności od poziomu zaawansowania można wszystko, jedynie w zawodach trzeba się trzymać zasad regulaminu. Początkowe zabawy polecam organizować na paśmie UKF szczególnie dla dzieci.

I jeszcze jedno pytanie... w takich mistrzostwach świata... wszystkie kategorie wiekowe startują razem na tej samej trasie (tym samym terenie), jedynie później zawodniczki i zawodnicy są zliczani w osobnych kategoriach? Czy dobrze to sobie wyobrażam?

Mapa i teren zawodów jest ten sam. meta dla wszystkich w tym samym miejscu. Start prawie zawsze też dla wszystkich w tym samym miejscu z tym że od startu wytyczone są korytarze startowe od 2 do 3 o długości około 200 metrów ( startuje 11 kategorii wiekowych, 6 męskich i 5 damskich) Sędzia trasy ustala jakie kategorie którym korytarzem. Korytarz trzeba obowiązkowo przebiec bez zatrzymywania się. Lista startowa jest ustalana losowo przez komputer, start odbywa się co 5 minut, tak aby nie było dwoje osób z tej samej kategorii. VY73 Władek