Damian niestety bez licencji.
    Novice pisze:

Witajcie! Mogę przysiądz że aktywnie się uczę do egzaminu! Kiedy on nastąpi...

Ok opowiem coś o sobie!
    Mam na imię Damian mam 27 lat, od 7 lat pracuję i mieszkam w Holandii. Moja przygoda z krótkofalarstwem zaczęła się gdy miałem 13 lat, kiedy to od wujka dostałem dwa ręczne CB radia. Ależ się wkręciłem...stworzyłem stację bazową w domu z małą anteną na dachu 4 piętrowego bloku, ale i taką małą antenę sąsiedzi "wywąchali" i kablowali do Administracji że szkodliwe promieniowanie im dostarczam zakręcony .
    W końcu postanowiłem iść dalej, gdy na CB zrobiło się wulgarnie od coraz większej liczby Mobilkowych użytkowników. Postanowiłem na początek zrobić licencję nasłuchowca. Odnalazłem Oddział PZK w którym ugościł mnie sam Pan Zdzisław SP6LB. Powiedział mi wszystko co mam zrobić oczywiście zaprezentował sprzęt radiowy jak działa itd, pamiętam do dziś jak świeciły mi się oczy... Zacząłem się uczyć, pod swoje skrzydło wziął mnie również wspaniały krótkofalowiec Pan Kazimierz ale niestety nie pamiętam znaku ani nazwiska przez co nie mogę go odnaleźć.
    Skrócę. Problemy wieku młodzieńczego, szkolne, no i finansowe nie popchnęły mnie dalej w stronę ukończenia licecji. Postanowiłem że wrócę do tego później.

No i tak wyjechałem i w końcu znalazłem miejsce na anteny KF i mam też już sprzęt na początek.
    Oczywiście tylko i wyłącznie słucham, nie próbuję nadawać. Jedynie z kolegą przez CB które z resztą jest moje, i wozi je w aucie.
    Uczę się intensywnie, dużo też mi zostało w głowie z zeszłych lat. Chcę zrobić licencję i cieszyć się hobby. Gdy już uzyskam kat.3 mogę wtedy przepisać znak do Holandii i wtedy nadawać bez łamania CEPT.
    Moje QTH znajduje się obok <,,----

A teraz trochę o mojej pierwszej w życiu konstrukcji KF.
    Radio Yaesu FT-100, już prawie wiem jak posługiwać się jego funkcjami,
    Antena na pasmo 80 , 40 i niby 15 m czyli dipol z trapami o rozpiętości ok 24m wisi ok. 2.5 m nad ziemią
    Antena Diamond x300 na pasmo 2m i 70cm
    Połączone wszystko kablem RG58
    PWR/SWR Meter Diamond SX 200
    I zasilacz K-PO KPS 28D osiąga niby do 30A

SWR kupiłem ze względu na to że gdy używałem pasma CB, przy nadawaniu pokazywał się błąd w radio że redukuje moc gdyż SWR jest zbyt wysoki, a to i tak moc 5W tylko.

Nieważne. To w przyszłości.

KOLEDZY!!! Codziennie wieczorem nasłuchuję pasma 80m. Nawet nie wiecie jak wielu polskich krótkofalowców tu słyszę! Nie są to ledwo słyszalne głosy! Niektórych odbieram mocą +20db a mówią że nadają z mocą 400W. Zastanawia mnie dlaczego wielu z was rozmawia ze sobą gdzie ja słyszę was obydwu, a wy macie problem z odbiorem jednej ze stron. Jest to niesamowite uczucie usłyszeć Polskę. Na życzenię mogę potwierdzić odbiór was, drogą Fejs bukową mogę również nagrać film. Gdyby ktoś chciał się sprawdzić jak jest słyszany w konstrukcji całkowitego Nowicjusza.

Wiecie o mnie wszystko, mam nadzieję że nie zasnęliście na klawaturze. Czekam na wasze PW a ja obiecuję być aktywny na forum i jak najszybciej uzyskać licencję! 73!

Damian
    cool

Damian , jak najszybciej posiądź KWIT a potem cały świat wykrzyknik A odnośnie słyszalności 80 % to jest antena , nie ma dwóch identycznych anten ani ich identycznych warunków lokalizacji, w latach 70 -tych na Rx Lambda II i nadajniku na GU29 z antaną G5RV zrobiłem wszystkie kontynenty ,) 73 mni dx