Zasilacze. Wasze opinie, po latach użytkowania .
    sp5it pisze:

    Scalak dna 1002.
    Trzeba podnieść pin 10 i dać diodę(y) 4148 do oporka 0Ohm zaraz obok, żeby był większy spadek napięcia.



Michał, katodę czy anodę dajemy do podniesionego pinu nr 10 ?

Wojtek

Ps.
15 min. i zrobiłem samodzielnie eksperymenty z dwoma włączeniami diody. Ustawiłem w miarę sensowne napięcie 13,5 V (tyle muszę mieć do jednego trx-a) i działało do chwili wyłączenia zasilacza z sieci. Po ponownym włączeniu napięcie nie podniosło się. Tak więc, dioda nie przyniosła u mnie żadnych oczekiwanych rezultatów. Efekt taki występował również przed włączeniem diody.
Dioda rzeczywiście sprawiła, że napięcie mogłem podnieść wyżej, tj. do około 14,1 V, ale w obydwu przypadkach (przed i po modyfikacji) można ustawić max 13,3V żeby napięcie automatycznie, po włączeniu ponownym do sieci zasilacza, podnosiło się do zadanej wartości.

Ps.2 zmieniłem pinologię i podłączyłem potencjometr regulacyjny na wyjściu zasilacza pomiędzy piny 3 i 9, co spowodowało, że napięcie obecnie już "wstaje" samoczynnie po załączeniu zasilacza do sieci 230V (poprzednio włączyłem potencjometr według innej koncepcji z netu). 1 dioda krzemowa włączona pomiędzy zworę 0 Ohm i "podniesiony pin nr 10 (katoda do pinu 10), powoduje zadziałanie OVP od około 14,5 V. Na początku włączyłem diodę LED, co powodowało zadziałanie OVP na poziomie ponad 15 V, jednak za bardzo nie zwiększałem napięcia wyjściowego ponad 15,5V (w tych okolicach załączało się OVP z diodą LED), bo kondensatory filtrujące nie mają zbyt wysokiego napięcia pracy. Tak więc, wszystko działa.
Dla chcących zgłębić temat, podaję adres, gdzie widać jak chłopaki szukały regulacji OVP, łącznie z fragmentem schematu OVP zasilacza.
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2548270-Disabling-OVP-on-DPS600-PB/page2


  PRZEJDŹ NA FORUM