PA 100W z Chin
    SP5XMI pisze:

    Tutaj jest schemat modułu LPF i to do dość dużych mocy, w nowszej wersji także na pasmo 6m. Razem z kompletnym opisem. Zobacz, to wcale nie jest tak trudno zrobić. Gdy zrobisz płytkę podobną do tej, której użył W6PQL, będzie to eleganckie i stosunkowo proste. Jego filtry zostały zaprojektowane pod kątem wzmacniacza mocy na dwóch LDMOSach, o mocy ponad 1,5kW. Także przy 100W kondensatory będą miały niesamowity zapas napięcia, toroidy nie będą wymagały chłodzenia.

    Kompletną instrukcję pobierzesz stąd, plik PDF.


Wszystko ok, ale koszt takiego LPF jest dość spory (robiłem go), dla mocy jakie kolega potrzebuje nie trzeba stosować tak dobrych kondensatorów (w tym projekcie jest kilka równolegle z uwagi na spore prądy) i tak dużych rdzeni.
Śmiało można zejść z napięciem kondensatorów do 500V - i tak będzie zapas, a rdzenie o rozmiarze 50 wystarczą.
Trzeba zwrócić uwagę, że np. rdzeń z materiału 6 (żółty) w rozmiarze 106 ma przy tej samej ilości zwojów inną indukcyjność niż ten sam materiał w rozmiarze 50 - tak na marginesie.
Ja bym wzorował się na gotowym schemacie na 100W lub zaprojektował od początku.
Trzeba to dobrze przemyśleć bo jeśli chodzi o cewki na rdzeniach troszkę jest kłopot ze zmianą indukcyjności po ich zainstalowaniu. Trzeba wtedy stroić małymi kondensatorami.
Jest trochę zabawy, ale warto.


  PRZEJDŹ NA FORUM